şükela:  tümü | bugün
  • edit: okuduğunu anlama yetisinden yoksunlara şunu söylüyorum; mesele müslüm gürses'te değil, onu dinleyenleri küçük gören keko gören tiplerin, şimdi sırf fimi popüler oldu diye bir anda en kral arabeskçiden daha arabeskçi olmasına değindim. popüler kültürün esirlerini bu kadar çıldırttıysa bu başlık demek ki çok doğru bir şey yapmışım.

müslüm filminin vizyona girmesi ile ortaya çıkan durum. ulan 90'larda müslümcülere "kro dediniz", "beyaz çoraplı ıyy" dediniz, "kro gibi giyiniyor" dediniz, şimdi bakıyorum en tikisinden plaza süslüsüne kadar sosyal medyada müslüm gürses postu atıp güzelleme yapıyorlar.

bu film keşke çıkmasaydı, baba popüler kültürün ürünü olduğunu görseydi kahrolurdu, kemikleri sızlıyor belki de....
  • filmi izlemedim zira babamın popüler kültüre meze edilmesini kendimce protesto ediyorum. ama baba müslüm ne kadar çok kişiye dokunursa, ben o kadar mutlu olurum. nihayetinde müslüm gürses hafızalarda kalacak. bırakınız dinlesinler. baba'yı bir kez dinleyen kişi bu kültüre ne kadar uzak olursa olsun, yeni nesilin şekerli sakıza benzeyen şarkılarından farkını her zaman bilecek. unutamayacak. yeri farklı olacak. bırakınız dinlesinler.
  • müslüm gürses'i 90'larda dinleyip kendini jiletlememiş kişiler müslüm gürses'in filmini sevdiği için hakaret etmeyi kendimizde hak görüyoruz.
    peki bu süper zeka arkadaşlar niye 70'lerde müslüm gürses dinlememiş ama 90'larda kendini "müslümcü" diye tanımlayan kişilere aynı şekilde hakaret etmiyor?
    çünkü yeni moda akımı bu. kolay lokma geliyor bu arkadaşlara, ama o senelerde yaşamış insanların da ekşi sözlük'te bulunduğunu es geçiyorlar.

bir filmi beğenmek için illa aktörlerin, yönetmenin, karakterlerin yaşam biçimlerini ezbere bilmek ve özümsemiş olmak felan gerekmiyor.
    film, filmdir. film tek başına ayrıca değerlendirilmesi gereken bir eserdir.
    daha ötesinde saçma sapan iddialar ortaya atmak ise sadece aptallıktır.

(bkz: #83114527)
  • gelişen sosyal medya ve pr çalışmalarının nirvanaya ulaştığı günümüzde popülist akım altın çağını yaşıyor malesef. popülizm en kötü yanı bilip bilmeden herkesin bu akımın bir parçası olmaya çalışmasıdır ama ilgi oruspuluğu bunu çok dert etmiyor sadece benden bahsetsinler anlayışında. müslüm gürses hayranlığı da bundan ibaret.

lisede müslüm gürsesi dinlerken çağdışı, ıykkk, varoş müziği ; teomanın paramparça şarkısını yorumladığında biz baba yeni bişey deniyor derken popülistler boyundan büyük işlere kalkışıyor diyenler bugün babanın şarkılarından bir parça storye atmak için kaba etlerini tokatlıyor.

edit : edit.
  • olamaması olacak o başlık. nilüfer, sensinsiz olmaz, affet gibi şarkıların tatlı su kurbağası müslümcüleri, zaten kendilerini biliyorlar.
    önemli olan old school şarkıları bebeğim; yıkıla yıkıla'nın bile popüler kalacağı durumlar.
  • ne var bunda anlamıyorum. binlerce dünya mirası yazar, sanatçı öldükten sonra anlaşılmış ve değer görmüştür. müslüm gürses dinleyip kendini jiletleyenler hala salaktır. hatta zam salaktır. ama adam içe dokunan eserler bıraktı bizlere. 2000'li yıllardan önce müzik tarzları arasında keskin bir çizgi vardı. arabeskçi pop, popçu metal dinlemezdi o zamanlar. 2000'den sonra müzikte bir sentez anlayışı başladı. açıklaması bu kadar basitken milleti ezmeye çalışmanın anlamı yok. beğeniyorsan dinlersin.

ayrıca;
    (bkz: hangimiz sevmedik)
  • ne zamandan beri kendini jiletlemek olurlanıyor, ne zamandan beri bu insanları tebrik ediyoruz, ve yaptıklarının makul olduğuna kanaat getirdiğimizi söylüyorlar? siz filmi nerenizle izlediniz, kimlerle beraber yiyip içiyorsunuz bilmiyorum ama, jilet tayfanın sahnelerinden ziyade, bir biyografi insan hayatı var orada. filmden sonra çalıp, duygusunu idrak etmeye çalışıyor olamazlar mı? bu kadar yaşanmışlığı olan biri bile jiletlemezken kendisini, hatta jilet tayfaya sürekli yapmayın, etmeyin demesine rağmen, bir özentilikle süregelen bu mazoşistliği kim neden şimdi savunuyor o da bir başka tartışma konusudur. bugün diyorsunuz ya, plaza bebeleri, müslümü izledi, popüler kültür bilmem ne, yarın bir gün çocuğunuza 'bak oğlum müslüm gürses dinlerken kendini jiletlemezsen plaza bebesi olur, ayıp etmiş olursun.' diyebilecek misiniz peki?
  • çok ilginç.. oysa ahmet kural için yüzlerce başlık açılmıştı sıla'yı dövdü diye.. bir başka kişi için yılmaz güney de aynı insandır. kadınları ezenlerin bir anda kahramanlaşması tuhaf gerçekten.
  • yahu nerede yaşıyorsunuz anlamıyorum ki burası türkiye burada ölen inek sütlü geçen bayram kutlu olur kör ölür badem gözlü kel ölür sirma saçlı olur.
    bu adamı 90 larda eğitimsiz yoksul kesim hariç kimse dinlemezdi 2000 lerde bir anda jazzci muamelesi gördü şimdi de marjinal çevre ve plaza insanlarının "aaa rakının yanında muslum olmadan olur mu" tarzındaki instagram storylerinin malzemesi oldu.
    işte bu neden turkiyedeki bu riyakarliktan bu riyakar insanlardan onların bu sahte sevgi trendlerinden nefret ediyorum.