şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evet kesinlikle herkesin bir kere dahi olsa suç işleme hakkı mevcut ancak ağır ceza mahkemesinde yargılanmamak şartıyla olacak bu da. gerçi orada yargılanınca da pek birşey değişmiyor.

  son zamanlarda dikkatimi çeken bir husus var o da hükmün açıklanmasının geri bırakılması denilen 5271 sayılı yasanın 231. maddesi.

  bu madde gereğince işlemiş olduğunuz suçtan dolayı hakkınızda ki hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemeniz takdirde bu hüküm hakkınızda uygulanabiliyor ve işlemiş olduğunuz suçtan dolayı 5 yıl boyunca (çocuklar da 3 yıl) akıllı olmanız isteniyor yani alanen birini tehdit edip, hakaret edip birilerini rahatça dövüp veyahut hırsızlık gibi adi bir suçu işlerseniz alacağınız ceza 2 yılın altında olması halinde devlet baba size beş yıl boyunca akıllı olmanızı söylüyor. tabii bu işin bir de kampanya boyutu var. hakkınızda ki bu hüküm boyunca her ne kadar beş yıl boyunca akıllı durmanız isteniyorsa da bunu sizi yargılayacak hakimin sabıka da görmesi gerekiyor. şöyle açıklayayım.

  2015 yılında bir suç işlediniz ve 2018 yılında karar çıktı, siz bu kararla hükmün açıklanmasının geri bırakılması müessesinden faydalandınız. 2015 yılından 2018 yılına kadar olan süre içinde halen suç işleyebilirsiniz ve bu suçlar da hükmün açıklanmasının geri bırakılması koşullarına tabii olur. yani bu kadar dramatik bir durum bu.

  keza diyelim ki hükmün açıklanmasının geri bırakılması müessesesi uygulanmadı hakkınızda, yine işler oldukça basit yürüyor. hürriyeti bağlayıcı kısa süreli hapis cezalarında direkt açık ceza infaz kurumuna gidiyorsunuz ve şartlarını taşımanız halinde hemen denetimli serbestlik tedbiri uygulanıyor hakkınızda. yani gözlerim şunu gördü. 16 yıl hapis cezası alan adam 2 yıl açık ceza infaz kurumunda kalıp sonra denetimli serbestlik tedbirinden yararlandı. bu ülkede suç işlemek oldukça önemsiz.

  bunları neden mi yazdım. birileri rahatça suç işlesin diye veya birileri bu işten fikir edinip de gidip suç işlesin diye değil. ülke olarak ne kadar dramatik bir halde olduğumuzu herkes görsün diye yazdım. umarım bir gün çok ağır cezalar getiren kanunlar çıkar da herkes rahat eder diyeceğim ama kanunlardan korkarak insan! olmak daha bir dramatik sanırım.