şükela:  tümü | bugün
  • gidenler bizden hep bir parça götürürler
    o parçanın yerinde de derin izler kalır
    herkesin bir yara izi vardır
    insanlardan gizlemeye çalıştığı saklamak için çok uğraştığı bir yara izi
    herkesin bir yara izi vardır
    kimseye dokundurtmayacak kadar güzel olan
    baktıkça nefes alabiliyor olmanın kıymetini anlamanı sağlayacak bir yara izi
    bu izlerle yaşamaya alışırsın
    bir sabah belki gün doğarken baktığında dışarı yaşamayı yeniden sevebilirsin
    ve bir gün elbet birileri o yara izlerine dokunur
    acın da biraz olsun hafiflemeye başlar...

dizeleriyle leyla ile mecnun adlı dizinin 31. bölümünün sonunda köksal engür'ün (nam-ı diğer ak sakallı dede) sesinden gönüllere işleyen şiir...
  • leyla ile mecnun'un 31. bölümünün sonunda, sanırım ud ve kanun eşliğinde, aksakallı dedemizin dilinden bir umut, bir hayata tutunma çağrısı.

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=2yl9uhlf8lu)

ekleme: arkadaki müzik ismail yk'nınmış sanırım, korkusuzlar dizisinden. inanmakta güçlük çekiyorum.
  • sözlerini de not olarak düşelim:

gidenler bizden hep bir parça götürürler, o parçanın yerinde de derin izler kalır.
    herkesin bir yara izi vardır, insanlardan gizlemeye çalıştığı, saklamak için çok uğraştığı bir yara izi.
    herkesin bir yara izi vardır, kimseye dokundurtmayacak kadar güzel olan, baktıkça nefes alabiliyor olmanın kıymetini anlamanı sağlayacak bir yara izi.
    bu izlerle yaşamaya alışırsın, bir sabah belki gün doğarken baktığında dışarı, yaşamayı yeniden sevebilirsin.
    ve bir gün elbet birileri o yara izlerine dokunur, açın da biraz olsun hafiflemeye başlar.
  • köksal engür'ün dile döküşüyle can evinden vuran bir şiire dönüşen dizeler.
    burak aksak "herkesin bir yara izi vardır aslında şiir değil ama köksal abi okuyunca şiir gibi olmuş'' diyor yazdığı satırlar için.

bu satırlar benim haneme leyla ile mecnun'u sevme sebeplerine eklenecek başka bir burukluk olarak bellemek düşüyor ve naçizane üç satır yazdırıyor;

marifet dokunmakta değil güvenle dokundurabilmektir kendinden bile sakladığın yaralarına.
    yaralarınız yaşamınızdır.

yaralarınızı sevin, yaralarınızdan daha derin sevdiğiniz biri gelip onlara dokunana kadar.
    sonra, yaraların sakladığı acılardan azad olup onunla birlikte kanayabilmek için...
  • insanı hüzne boğan leyla ile mecnun dizisnde geçen köksal engür' ün sesinden dinlediğimiz şiirimsi.
  • her cümlesinin altına imzamı atabileceğim şiir. köksal engür'ün sesinden gerçekten de harika.. hangimizin yara izi yok ki ? hangimiz yara izlerimize dokunsunlar isteriz ki ? kimseye dokundurtmak istemezsin, o çok güzel bir yaradır çünkü. ve sonra biri gelir, dokunur, acığıdını hissetmezsin..
  • (bkz: yet each man kills the thing he loves)

seslendirmesini dinlemedim ama okuyunca sözleri bir şeye benzemiyor. ha alıp paylaşır mıydım? tumblr kızı olsaydım sayfama koyardım büyük ihtimal.

edit: "şiir" sıfatıyla paylaşılan şey için "sözleri" diye bahsetmem de ayrı garip olmuş. "kendisi" diye düzeltiyorum orayı.
  • hayatımın son dönemlerinde yaşadıklarıma şahitlik eden ve beni derin duygulara sevk eden, köksal engür'ün mükemmel yorumuyla ilk defa leyla ile mecnunda dinlediğim ve benim için çok anlamlı olan bir şiir. bir şiir bazı şeyleri bu kadar mı güzel anlatır bilemiyorum. hayatımda ilk kez evlilik planları kurmuştum ve evlenecektim onunla. her şey çok güzel başlamıştı fakat o kadar da güzel gitmemişti bazı şeyler. bilemiyorum bazı şeyler aslında kötüydü de bize güzel geliyordu ki böylesi planlar kurabiliyorduk. sonra ayrılık vakti geldi ikimiz için. tüm yaşananları bir çırpıda silerek hatta ayrılıktan sonra bir daha konuşmayarak. bazen düşündüğümde o kadar tuhaf geliyor ki. sen onca zamanı birlikte geçir, her şeyini paylaş ve sonra birdenbire yabancı ol. hiç unutamayacağını hisset. nefes bile alama. bir yara izi olsun içinde onunla birlikte yaşayamadıkların ya da tamamlayamadığın bazı şeyler. sonra tıpkı bu şiirdeki gibi o yara izine dokunabilecek biri çıksın yaran da biraz olsun hafiflesin. çok acı çektiğim hatta artık yaşamanın bile benim için anlamsız olduğu anlarda bu şiiri çok dinledim. çözmeye çalıştım bazı şeyleri. avutmak için uğraştım kendimi. sonunda ne mi oldu sözlük? o yara izine dokunacak biri çıktı ve acım da biraz olsun hafifledi...
  • emin sütçü videoları youtube kanalının sahibi tarafından mükemmel okunmuş şiirdir aynı zamanda. vaktiniz varsa bakın derim.

https://www.youtube.com/watch?v=uwxihbitqog
  • yara izlerine dokunmayı çok ozledim.