şükela:  tümü | bugün
 • din bir reçetedir ve kullanma hakkı insana bırakılmıştır. insan aklının , ahlak ve bilgiyle bütünleşme mesafesine göre yaşam içindeki davranışları biçimlenir.
 • yoruma açık olduğundandır. her zaman aynı sonucu veren, gözlemlenip test edilip, sağlaması yapılabilen birşey ((bkz: bilim) olmadığındandır.
 • başkasının yorumladığına inanınca suç kendimiz yorumlasak suç...
  din vicdanda yaşanır. sen namaz kılıyorsun faiz yiyemezsin demeye hakkımız yok kimseye.
  günahı da sevabı da allah ile kendi arasında..
  dindarları örnek almak zorunda degilsiniz
 • (bkz: ene'l-hakk)

  herkesin dini kendine
 • belirtildiği gibi apaçık yazılmaması yüzünden gerçekleşen şey.
 • kisi, inancını kendisi sectigi için değil, babasının dedesinin inancını uyguladığı için bu gerçekleşiyor. yoksa bu tarz kotu davranislar yoruma acik degildir, gunahtir.

  adam ne yapıyor? çocuğunu 6 yaşında kuran kursuna göndermeye başlıyor. o yasa kadar da zaten aile içinde bir beyin yıkama var. ağaç yaşken eğilir mantığıyla hareket ediliyor. çocuk büyüyor ama sahip olduğu din onun inancı değil. beyin yıkamadan geçtiği için öğrendiği kurallar bütünü oluyor din onun için. 5 vakit namazmış, ramazanda orucmus... ici doldurulmadan sahip oluyor dine. onun için ibadet yalnızca ritüel halinde kalıyor. ama kucuklukten beri dinle yetistigi icin din onun bir parcasi, dini hassas noktası olarak görüyor, en ufak eleştiriyi canına kast ediliyor gibi algılıyor.

  peki gerçek din, inanç bu mu?
  sonradan dine geçenlerin inançta daha samimi olmasının nedeni de bu.

  şu an muslumansaniz yaşadığınız coğrafyadan ötürüdür. siz seçmediniz. babanız da seçmedi, onun babası da seçmedi. ama her biri kendi çocuğunu bu şekilde büyüttü. bu yüzden hiçbiriniz gerçekten inanmıyor.

  ben sizin allaha inandiginizi zannetmiyorum. çünkü müslümanım deyip haram yemeyi, zina yapmayı bırak allaha gerçekten inansaydınız ağzınızdan en ufak kötü söz çıkmazdı, allahın duyduğuna emin olurdunuz. allah'tan korkardınız, çekinirdiniz.
 • (bkz: mezhep)