şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır sohbet ortamında kimi dinlediysem duyduğum ifadedir. henüz birinden de duymadım "ben kötü biriyim. x den borç aldım ödemedim. bak şimdi tanrı benim cezamı verdi" diyeni. veyahut "ben şu ve şu kişilere kötülük yapmıştım şimdi onlarda bana bunu yaptı" diyeni.

anladığım kadarıyla bu ülkede benden başka herkes çok dürüst ve iyi kalpli insanlar. misal ben değilim, çünkü içimden gelmediği zaman arkadaşlarımın telefonlarına bakmadım. bazı sevgililerimden ayrılmak istediğimde dürüst olmadım. bazılarına deli takliti yaptığım bile oldu. bazen insanları ektiğim oluyor. üstelik bunları bütün çevrem bilir çünkü saklama gereği duymuyorum. insanlar beni böyle kabul etmiş. halimi hatırımı sormak için arayan arkadaşım telefona bakmadığımda biliyor o an içimden gelmediğini. süper bir şey, çünkü sonra yine tekrar arayabiliyor. veya birkaç gün sonra ben arıyorum "geçenlerde aramıştın iyiyim sen nasılsın" diye.

başka insanlardan hiç duymadım birine kazık attım, yalan söyledim diyeni. herkes yalandan nefret ediyor. bir kadınla tanışıyorum ilk sohbette hemen kartını açıyor "ilk yalanda ayrılırım. yalanı asla affetmem" diyor. peki sen hiç yalan söylemiyor musun diyorum asla diyor.

anladım ki bu ülkede yaşayan en kötü insan benim. herkes dürüstlüğünden kaybediyor.