şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: parasiz bir dunya duzeni mumkun mu)
    başlığında aklıma gelen bir diğer soru
    (bkz: belki de soru yanlıştır)

edit: harf
    edit: savunduğum ya da böyle yaşanmalı dediğim bir düzen olduğundan değil, sözlük ahalisinin yaratıcılığını bkz verdiğim başlıkta kestirip atmalardan göremediğim bir alternatif başlık sundum. ki oradaki gibi bunun yerine yazara yüklenelim mottosunu burada da görünce bir şeyin değişmediğini deneyerek görmüş oldum. bu edite de böylesi bir tepki bekliyorum açıkçası.

eşit gelir dağılımı olan bir dünya düzeni mümkün değil çünkü parasız dünya düzenini bi kere sorgulamadan mümkün değildir diyerek kestirip atabilen aciz bir güruh var.
    merak edip bunu da sordum ve yanıtımı çokça aldım. birkaç yazar hariç ömrünün tamamını bu konuyu irdelemekle geçirmiş marx, foucault gibi adamlardan bihaber
    felsefeden,ekonomiden, teknolojiden bihaber
    sallabaş konuşup yazara sallayayım diyen tipler olmadı mı zaten hep.
    (bkz: ironi)
    (bkz: hazzın eleştirisi)
    (bkz: bilinçli evrim)
    (bkz: neden-sonuç ilişkisi)

sorgulamayı unutan bir topluluğa dönüştük. domates siyah olmalı diye başlık açsam sebebini sormaktan ziyade en yoğun görülen ve laf sokan görüşü özümsemek motor düşünceye dönüşmüş durumda.

bence bu bahsettiğimiz sistemleri haketmememizden kaynaklı biraz da.
    yani sağlık, eğitim, barınma gibi ihtiyaçlarımızı parasız karşılayacak bir yerde de olsak yan gelip yatma derdi için hala bir çok şeyi sorun edecek insanlarız demek ki. üretmekten, kendisine parasız sağlanacak sistemin işleyişi ve sürdürülebilirliği için, başkası için birşey yapmaktan kaçan biri neden haketsinki zaten. gelişimi reddedeceksen, yanındakini geliştirmeyeceksen gelişmemekten şikayetçi olamazsın.
  • adil olmayacak düzendir.
  • ben hemen harcarım. bu durumda benim yine param olmaz.
  • (bkz: eşitlik vs adalet)

anca herkesiñ aynı şeyi istemesi, herkesiñ aynı şeyleri yapması ve aynı yaşam tarzına sahip olmalarıyla sürebilecek dünya düzenidir.

biri bile özgür irade ve kendimize özgü zevklerimiz géreği farklı bir harcama yaptığı zaman denge menge kalmayacaktır.

(bkz: lego movie)
    (bkz: komünizm)
  • hesabı yine erkek öder amk!
  • (bkz: komünizm)
  • para ve mülkiyet yoksa her şey herkesindir.

(bkz: kimsenin parasının olmadığı düzen)
    (bkz: paranın olmadığı düzen)
    (bkz: düzenin olmadığı düzen)
    (bkz: komünizm)
  • eşitliği paradan ibaret sanan para gözlerin hayali. çok çalışan çok okuyan hırslı olan daha çok kazanır. bu kural değişmez, değişmesinde. değişmesi gereken bir boka yaramayan adamların hırsızlık ile bahsettiğim okuyan çalışan kesimden çalarak zengin olması. bunların önüne geçilirse eşitlik ve adalet o zaman sağlanır.
  • herkesin eşit parası olursa paranın değerinin de olmayacağı bir dönem gibi sanki
  • motivasyonu ve verimliliği bitirecektir. ilkokul terk tornacıyla nobel ödüllü fizikçi aynı yaşam standardına sahip olmalıdır diyorsanız insanları başarılı olmaya ve çalışmaya neyin motive edeceğini bulmanız lazım.