• 2000'lerin başından itibaren türkiye'de almış başını gitmiş bir durum.
    azıcık yurtdışı görmüş, orda gördüğü yaratıcı uygulamaların çakmasını yapan
    her sektörden insanın dahil olduğu yanılsama.
    aslında sanacak kadar aptallar mı yoksa ne verse yerler gider mantığımı güdüyorlar orası da muallak
    ama daha kötüsü başkalarının gerçekten de kendini tasarımcı adledenleri tasarımcı sanması, ne yazık ki.

(bkz: etiketle ki için rahat etsin)
    (bkz: etiketsizse yemezler)
    (bkz: etiket alayım)
  • tasarım faciasına sebebiyet verir.
  • dünyanın en iyi tasarımcısı tabiki değilim. hatta sıradanım. fakat iyi kötü bu işin okulunu okumuşuz (yetenek sınavı ile) ve az çok bir tecrübemiz var. ama bunlara rağmen ben hariç herkes tasarım gözüne güveniyor. onların göz özgüveninin onda biri bende olsa şimdiye ödülden ödüle koşmuştum sanırım.

anlamadığım şu. bir doktora gittin ve sana ilaç verdi. 'yalnız bu çok olur ya hapı biraz azaltalım, şurubuda sanki mavi olanından mı kullansak' diyebiliyor musun? veya 'bu ilaçlar içime sinmedi benim ya. alternatif yazsana?' filam.

'bilmiyorum' veya 'fikrim yok' demek ayıp değil arkadaşlar. hatta mantıklısı bu. yolda giderken yan şeritteki kamyonun yolunu kesip, durdurup, aşağı indirsen 'şöyle bir logo yaptım moruk. ne dersin?' desen ' abi ne işim olur benim logoyla filam anlamamki ben' demez. 'hmmm. ellerine sağlık kardeş çok güzel olmuş ama şuraya acık kırmızlık versek bir de şunları hizalayıp mı görsek?' der. çünki gözü var. organ olan. ve gözü olan herkes tasarımcı.

bu böyle. yapacak bir şey yok sanırım. 'aynen moruk şahane oldu böyle ya sen bu işi biliyorsun' diyecek ve susacaksın. o mutlu olsun. sen o daha az işkence ettiği için mutlu ol.

gibi şeyler işte.

not: beşiktaşlıyım

iyi perşembeler.
  • şurdan dalayım konuya, bir süredir bi ajansta çalışıyorum, aslen grafikerim ancak, bu heriflerde bi tasarımcıya para verecek göz olmadığı için tasarım işini genellikle ben yükleniyorum. bazende patron şöyle böyle yap diye direktif veriyor tasarımla ve grafikle hiç bir alakası olmadığı için de kendi gözüne hos gelecek bişeyi söylüyor, yap diyor.
    işin sinir bozan tarafı ise şu; örn bir logo yapıyoruz patron gidiyor işi almaya beni işverenle muhattap etmemeye çalışıyor elinden geldiğince, çünkü 2 gün sonra işverenlerle samimi olup kendi işimi yapmaya başlayıp karşısına rakip çıkmamı istemiyor kendileri anladığım kadarıyla, ha bir de yaptığım işlerden aldığı paraları duymamı istemiyor e sonuçta asgari ücretin bi tık üstünde çalışan bi adamım, sürekli gelip gidip bütün işin dışarıda olduğunu (ben 5 tane kullanıyorum), 4 grafik programı kullanmanın bi önemi olmadığını savunuyor.

son aldığımız işin iş vereni geldi geçen patron beyimiz yok dükkanda adamla biraz sohbet ettik 20.000 tl almış
    benin 6 saatte yapıp matbaya gönderdiğim işten, bunun 6000 tl si matba üçreti 2000 tl si vergisi şuyu buyu,12 bin tl nakit para girmiş cebine.

allah daha çok versin gözüm parasında değil ancak arkadaş ben tasarımcı değilim bana şöle bi logo, katalok yap dediğinde ben işverenin nasıl bi adam olduğunu tam olarak ne istediğini bilmem gerekiyor, sen bana firmanın adı şu, bu firmaya logo yap katolok yap deyip gidiyorsun gidip adamın dükkanında kahveni içerken sormuyorsun adama ne istiyorsun arkadaş sen , bak öyle yaparsak şöyle olur logoda canlı bişey istersen resim vs bu logo patlar büyük basımlarda demiyorsun adama hiç bir grafik bilgin yok, ayriyeten bi firmanın logosu firmanın yaptığı işi yansıtması gerekir bi anlam katmalısın logoya, dedim ya ben tasarımcı olarak girmedim bu iş yerine e mecbur internetten bakıyorum başka firmaların logolarına ordan esinlenerek bişeyler çıkartmaya bi anlam yüklemeye çalışıyorum, sen geliyosun civata firmasının logosunda niye koyu renkler kullandın diyosun, bu arka plan niye 6 gen şeklinde, kare yap diyorsun, ben de lan mal adamlar demir işi yapıyor koyu renkleri kullanmaya çalıştım civata basıyorlar, civatanın kafasındaki 6 geni anımsatmaya çalıştım diyemiyorsun işte, kahrolsun kapitalist sistemin sermayesi olan her işi yapar mantığı.
hesabın var mı? giriş yap