şükela:  tümü | bugün
  • gerektiginde "hayır" demesini beceremeyen insan modelidir, içinde yalnızlık korkusu taşır.
  • arkadaşlığı bir çıkar ilişkisi olarak görüp, sürümden kazanandır. akıllanmak için seri satış yemesi farzdır.
  • politiktir. etliye sutluye karismaz, gider orda burda iki muhabbet eder, cayini kahvesini icer, gecer gider.

bu illa ikiyuzluluk veya samimiyetsizlik olmak zorunda degildir. mesela bu kisi gidip birini otekine cekistirmez, cunku herkesle iyidir zaten. dedikodu yapmaz zaten yapsa herkesle arasi iyi olamaz ya da sevilmez ve nefret edilen kisiler listesinde zirveye oturur.

ama bu kisi aram iyi olsun iki selamlasayim, muhabbetimi edeyim kafasindadir. ve bu kisiler genelde de sevilir.

tabii ki kimseyle gecinemeyen biri olmaktan iyidir boyle olmak kimilerine samimiyetsiz, kimilerine ozsaygisi olmayan biri gibi gorunse bile..

ayrica bi muhabbet esnasinda bu tarz insanlarin lafi gectiginde de hic arkalarindan kotu bisiy dendigini duymadim. aman ne iyi biri, ne hos biri vs. vs.
  • belki de hayatinda sürekli sorunlarin olmasindan bikmis, artik yeterki sorun cikmasin, herkes bir sekilde mutlu ve memnun olsun diye cirpinan insandir.
  • sözlükte yazar ise zamanın ötesinde entry'si yoktur.
  • ben de bu insanlardan biriyim ama bunu kasıtlı yapmıyorum. sosyal fobimin de katkısı ile zaten çevremdeki insanlarla ilişkim oldukça sınırlı. bu sınırlı ilişki sırasında da en hoşlanmadığım şey olan tartışma ve huzursuzluktan kaçınmak için alttan alma, kabullenme, talepkâr olmama, hayır diyememe, hakkını ve kendini savunmama gibi pasif davranış biçimleri çoktan alışkanlık haline gelmiş durumda bende. özetle istemesem bile insanlara itiraz edemediğim için herkesle iyi geçiniyor oluyorum.
  • devamlı karşıma çıkan insandır. böyle vıcık vıcık bi sevgi yumağı halinde konuşup durur ve beni ciddi anlamda sinir ederler. sevmiyorum sizi. iğrenç samimiyetinizi de sevmiyorum. çıkmayın ordan burdan. her yerdesiniz valla geriliyorum.
  • en sevdiği replik hıhı evet , tabii tabii 'dir. memleket ruh hastasından geçilmediği için başına dert almak istemiyor olabilir.
  • iticidirler.
    kendilerinden sürekli taviz verirler, bir sınırları ve köşeleri yoktur, bu da kurduğunuz ikili ilişkilerde "tekinsizlik" duygusunu peşi sıra getiriyor.. uzun vadede de bu tip "iyi geçinmeci" kişilere gerçek manada saygı duymuyorsunuz ve ilginç bir şekilde siz de onları bu şekilde kabul etmiş gibi yapıp, onların rollerini benimsiyorsunuz. o nedenle:
    (bkz: işim olmaz)
  • yaptığını yapamadığım için nefret ettiğim insan.

bu kadar çok kişiyle anlaşmasının sırrı ise herkese ayrı karakterlerle yaklaşıyo olması diye düşünüyorum.

çok şanslı olurlar. her işlerini kolaylıkla hallederler. hiç yalnız kalmazlar.