şükela:  tümü | bugün
 • yooo, herkeste olabilir ama bende yok!
 • "kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür."

  (bkz: friedrich nietzsche)
 • aamir khan'in bir filminin de ismi olan "her cocuk ozeldir" cumlesi, herkes icin gecerli aslinda. her insanin bir ozgur iradesi, potansiyeli, bakis acisi ve bunlara bagli olarak da yaraticiligi vardir.

  bunun bilincinde olanlar kendini "farkli" addeder. yani ozunde farklidir dunyanin farkli olarak gordugu kisiler ise potansiyelini, bakis acisini ve ozgur iradesini somut bir sekilde kullanabilmis kisilerdir.

  (bkz: bilim insanlari)
  (bkz: sanatcilar)
 • farklılık hissi mi ? ben özelim hissi var bende :). farklı olamayabilirim ama özelim evet, narsist miyim hayır ...
 • insanları anlamlı kılan şey farklılıklar olduğundan, olması gereken histir.

  çünkü farklı hissetmeyen insan, farklı davranmaz. her ne kadar temel işleyiş ortak gibi gözükse de, aynı otobüslere binip, aynı işyerlerinde çalışıp, aynı yemekleri yesek de, her bir bireyin biyolojik ve psikolojik olarak bu eylemleri yorumlayışı farklıdır. bir insan yemek yerken içindeki eser miktardaki baharatı algılayabilir, bir başkası anneannesinin yemeğine benzetip duygulanabilir, bir diğeri içindeki sebzelerin temizliğini düşünebilir, öteki maliyetini düşünebilir, beriki porsiyonunun miktarını düşünür, öbürü tabağın süsünü düşünür. dışardan bakıldığında aynı yemek yediğini gördüğümüz insanlar, bu açıdan bakıldığında aynı işi yapıyor sayılmazlar, farklılıkları yaptıkları işe anlam katar.

  psikolojik olarak kişi kendisini farklı hissetmezse, kendine verdiği değer de giderek azalır. çünkü hepimiz aynı olsaydık, hayatımız sadece çevresel etkilere göre şekillenirdi. bu da çok acımasızca bir sürükleniş olurdu.
 • ben normalim herkes farklı, diyerek tam tersini savunduğum his. bazen herkesin tuhaf ve farklı olduğunu düşünüyorum.
 • evren milyonlarca yıldızın çarpışmasıyla, patlamasıyla ve yok olmasıyla oluştu. bu patlamalar ve çarpışmalar sırasında ortaya çıkan ve dağılan yıldızların tozlarıyla şu anda gözlemleyebildiğimiz evren oluştu. insanoğlu olarak bizlerin de her molekülümüzü oluşturan atomlar da bu yıldız tozlarından meydana geldi. bildiğiniz gibi her yıldız özeldir ve tektir. bu yüzdendir ki her insan kendini özel hisseder.

  (bkz: neil degrasse tyson)
  güzel insanlar doğru bilgiye ulaştırdı. bunu söyleyen neil degrasse tyson değil (bkz: carl sagan) imiş.
 • (bkz: ortalamanın üstü etkisi)

  özellikle de; (bkz: #6219925)

  --- spoiler ---

  ortalamanın üstü etkisi, insanoğlunun fiziksel çekicilik, sağduyu, espri yeteneği, sosyal ortamlarda canayakınlık, insan sarraflığı, hatta araba kullanma becerisi gibi, kitleler tarafından yüksek olması tercih edilen, yüksek oldukları derecede bireysel haz ve toplumsal itibar getiren – ve de öznel değerlendirmelere elverişli - nitelikler sözkonusu olduğunda, kendisini her zaman ortalamanın üzerinde görmeye meyilli olmasına sosyal psikoloji terminolojisinde verilen isimdir.
  --- spoiler ---
 • herkeste olmayan herkes gibiyim hissinin zıt terimidir
 • allah herkesin parmak ucunu ayrı yarattigi gibi, sadece o kisiye mahsus olmak üzere bir konuda bir numara olacak şekilde yaratmıştır.

  yapılan her işi güzel yapmak sadece allah'a mahsustur ama bize bireysel verdigi özelliği ortaya çıkarmak bizim sorumluluğumuzda. bu his de bunun doğal sonucu olabilir.