şükela:  tümü | bugün
 • insan nefsinin ve tüketme isteğinin belli bir limiti olduğunu varsayıp buna göre ihtiyaçların karşılanmasını öngören fakat üretimin sürekliliği ve bolluğunun sağlanmasının tüketme isteğine bağlı olduğunu gözden kaçıran kollektivist slogan
 • (bkz: sosyalizm)
 • sosyalizmin bir üst evresi komünizmde uygulanacak olan sistemin anlatıldığı kısa ve öz cümle.

  komünist topluma henüz geçilememiş sosyalizm evresinde "çalışabilir durumdaki herkes çalışır ve herkes çalıştığı kadar alır" ilkesi geçerlidir.çünkü sosyalizmde çalışmak bir "zorunluluktur".

  komünizmde ise üretici güçlerin muazzam gelişimiyle ortaya çıkan bolluk sayesinde çalışmak zorunluluk olmaktan çıkmış ve "zevk" olmuştur artık.
 • sakat bir anlayış. tamam. insanların yeteneklerini belirleyebilirsin, insanlara yetenekleri ölçüsünde iş verebilirsin (ki oldukça zorlu bir süreçtir bu). ama insanların ihtiyaçlarını nasıl belirleyeceksin? tepedeki göbekli bıyıklı bir adam mı belirleyecek insanların ihtiyaçlarını?

  "herkes çalıştığı kadar alır" deniyor bir de. işte sorun da burada aga. insanların ne kadar çalıştığını kim ölçecek? çok çalışan ama boş çalışan da çok alacak mı? insanların çalışmasını ölçecek adamın görevini suistimal etmemesini nasıl sağlayacaksın? küçük çaplı bir şirkette bile çalışanların performansını ölçmek sanıldığı kadar kolay değilken ve adaletsizlikler oluşuyorken koskoca ülkede hatta dünyada bu sistemi nasıl oturtacaksın?
 • gerçekleşebilmesi, yeteneklerle üretilenlerin toplamının ihtiyaçlar için tüketilecek miktara eşit olmasını gerektiren mottodur.
 • aslinda platon'un ideal devletinin de uzerine kurulu oldugu temeldir.

  kendisinin egitim demokrasisi dedigi sistemle sinif farki gozetmeksizin herkesin cocugu devlet tarafindan egitilir ve belli asamalarda sinavlar yapilarak eleminasyona tabi tutulurlar. bu sayede herkes yetegine gore ayristirilmistir. ve sonrasinda herkesin, yaptigi isler goz onunde bulundurularak, ihtiyaclari karsilanir. mesela guclu kuvvetli saglikli olanlara daha fazla kadin verilir ki dollerini ilerki nesillere aktarabilsinler.

  imla:edit
 • insanları çiftlik hayvanları seviyesine indirmeyi amaçlayan saçma sapan bir düşüncedir.