şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1864-1909 yılları arasında yaşamış alman matematikçi. oskar minkowski'nin kardeşidir. babasının görevli olduğu rusya'da doğdu. almanya'ya 1872'de döndü ve 1885'te konigsberg üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. sırasıyla bonn üniversitesi (1885-1894), konigsberg üniversitesi (1894-1896), zurich üniversitesi (1896-1902) ve göttingen üniversitesi'nde (1902-1909) dersler verdi. sayılara ilişkin geometrik kuramı geliştirdi. sayılar kuramı, matematiksel fizik ve görelilik kuramı alanlarındaki birçok zor problemi çözmede geometrik yöntemlerden yararlanmış olan minkowski'nin fiziksel uzayın üç boyutuyla zamanı birleştiren dört boyutlu uzay düşüncesi (bkz: minkowski evreni) einstein'ın görelilik kuramına temel oluşturmuştur.
  • rus asıllı alman matematikçi ve fizikçidir, 1905 yılında einstein'ın teorik fizikte çığır açacak olan özel relativite teoreminin, uzay ve zamanın birbirinden ayrı kavramlar olmadığı, aksine bu kavramların birbirine karıştığı 4 boyutlu uzay-zamanda çok daha iyi bir şekilde anlaşıldığını farkeden ilk bilim adamıdır, o yüzden 4 boyutlu uzay-zaman'ada minkowski uzayı denmektedir.

    "the views of space and time which i wish to lay before you have sprung from the soil of experimental physics, and therein lies their strength. they are radical. henceforth space by itself, and time by itself, are doomed to fade away into mere shadows, and only a kind of union of the two will preserve an independent reality."
  • ayrica kendisi representation theoreminin de sahibidir, hatta bu theorem minkowki's theorem olarak anilir. bu teoremde bir polyhedronun icindeki her noktanin o polyhedronun extreme point ve extreme directionlarinin convex kombinasyonu olarak belirtilebilecegini ispat etmistir.