şükela:  tümü | bugün
  • hem dişiliği, hem de erkekliği kendisinde toplayan, hünsa bir varlıktır.
  • (bkz: hermafrodit)
  • hermaphroditismus teriminin kaynağı olan mitos… aslında hermaphroditos, genç yakışıklı ve sağlıklı bir delikanlıdır. annesi aphrodite, babası da hermes olduğu için bu ismi almıştır; bu sebepten hem çok yakışıklı hem de bilgedir. söylenceye göre bir gün bodrum yakınlarında yaşayan bu delikanlıyı bardacık gölü’nde yüzerken, bu gölün perisi olan salmakis görür ve aşıkolur. fakat hermaphroditos ona yüz vermez; buna karşılık salmakis günler ve geceler boyunca tanrılar tanrısı zeus’a yalvarır ve zeus’tan ‘salmakis ve kendi için sonsuza kadar sürecek ve onları yek vücuda çevirecek bir sevişme vermesi’ni ister. zeus, güzel su perisinin isteğini kabul eder ve yine bir gün hermaphroditos gölde yüzerken salmakis ona öyle büyük bir istek ve aşkla sarılır ki hermaphroditos’da dayanamaz. sonsuza kadar sürecek bir sevişmeye başlarlar ve bir daha ayrılamamak üzere tek vücut haline gelirler. böylece hermaphroditos, salmakis ile birleşmesi sonucu hem erkek hem de kadın cinsel organlarını taşıyor hale gelir.
  • baazı solcanlar fln oole olabiliyo.
  • mitolojiye göre insan yaratılmadan önce bu canlı vardı. dört kollu dört bacaklı önünü ve arkasını gören iki yüzlü kendi kendine yeten bir canlıydı. o kadar yeterliydi ki tanrılara bile ihtiyaç duymuyordu. bunu sindiremeyen tanrılar bu canlıyı ikiye böldüler.
    mitolojiye göre o zamandan beri bu iki canlı birbirine ve birleşmek için tanrılara muhtaç kalmıştır.
  • hermes ile aphroditenin oğlu. yunan efsanesine göre, ilk insanlar her iki cinsel organı da taşırlarmış. bu şekilde kendinden başkasına muhtaç olmayan ve iki cinsinde güçlü yanlarını birleştiren "insan" çok kudretli hale gelince tanrılar kaygılanarak insanı ikiye bölmüşler.

    alıntı : teşhiste temel bilgi 5. baskı