şükela:  tümü | bugün
 • antik yunan mitolojisine göre yolcuların, tüccarların, habercilerin, kumarbazların ve hırsızların hamisi. baş tanrı zeus ve yağmur perisi maia'nın oğlu. tanrıların en kurnazı, en hızlısıdır. bu yüzden de zeus onu habercisi olarak seçmiştir.

  mitoloji bu ya, üstün yeteneklere sahip olan hermes daha bir günlükken beşiğinde doğrulur, uyuyan perilere ve nimfelere çaktırmadan sessizce mağaranın dışına çıkar. yolda bir kaplumbağa görür, aklına bir fikir gelir ve kaplumbağanın içini boşaltarak "lir" adı verilen bir müzik aleti icat eder. bu sırada acıkmıştır. abisi apollon'a ait öküzlerden 50'sini çalar. 2 tanesini kızartarak yer, geriye kalanları da bir yere saklar. geri dönerken ayak izlerini siler. mağaraya gelir ve sessizce beşiğine kıvrılır. o kadar sessiz ve hızlıdır ki hiç kimse onun ayrıldığını fark etmemiştir. tâ ki apollon öküzlerinin çalındığını fark edene kadar.

  apollon öküzlerini hermes'in çaldığını hemen anlar. hermes'i kolundan tuttuğu gibi zeus'a götürür. zeus işin içinde hermes'in olduğunu biliyordur lâkin hermes o kadar tatlı ve masumca suçunu inkâr eder ki ona bir şey diyemez. sadece abisinin öküzlerini geri vermesini söyler. hermes apollon'un ona olan sinirini icat ettiği "lir"i ona vererek geçirir. apollon müzik tanrısı olduğundan verilen hediyeyi çok sever ve hermes'i dostluğuna kabul eder.

  ayaklarında kanatlı sandallarla, elinde kanatlı asasıyla, başında kanatlı başlığıyla rüzgar tanrısı ve aynı zamanda tanrıların habercisi hermes. rüzgardan daha hızlı yol alır, geçişini en hassas varlıkların görmesi bile mümkün olmazdı, o istemedikçe. sürekli seyahat ettiği için aynı zamanda gezginlere, yolunu kaybeden yolculara yol gösterir, onların emniyetini sağlardı. yolculara yardımcı olan hermes aynı zamanda kazanç peşinde koşan tüccarların da tanrısıydı. gemileri ile yük taşıyan tüccarlara, yelkenlerini şişirerek onların limanlarına ulaşmasına yardım ederdi. o aynı zamanda, yolların, zanaatkarların, çobanların, konuşma ve yazının tanrısıydı. yeraltına giden ruhlara rehberlik etme görevi de kendisine verilmişti. ayrıca düşlerin habercisiydi. o roma mitolojisinde "merkür", mısır mitolojisinde "thot"tur. bir rivayete göre islam mitolojisinde hazret-i idris'tir.
 • koleksiyonerleri tarafından, internet üzerinden birkin modelinin 2. el olanı peynir ekmek gibi satılıyor.
  çantanın durumuna göre 7.000 dolar, 5.000 dolar civarı sanırım. hiç kullanılmamışlar ise 8.000- 9.000 dolar vs.
  satış hesaplarının isimlerini falan vermeyeceğim, bok yesinler yani bin tane hermes'i olan insanın reklamını mı yapacağız ? *
  bu arada aynı hesaplar celine çantalar da satıyorlarmış, artık kim celine alıyorsa. dünyanın en kötü tasarımı değil de ne ?

  neyse biz hermes konuşuyoruz şimdi, o sebeple şu görseli buraya bırakmak boynumun borcu. koleksiyonerlerin malı götürdüğünü gören çakalların avı olabilirsiniz, dikkat edin.
  bizon rengi birkin'e selamımı söyleyin. elbet bir gün kavuşacağız *
 • araştırmalara göre birkin çantaları son zamanların en sağlam yatırım aracıymış. altından ve borsadan daha güvenilir yani. birkin modelinin ilk çıktığı günden bugüne * değeri %500 artmış. çantaların kalitesine ve klasına söyleyecek lafımız olmasa da bu çantaların en büyük olayı arz-talep dengesini altüst etmesidir herhalde. uğruna kitap yazılan tek çantadır, michael tonello'nun yazdığı bringing home the birkin kitabını bütün moda takipçilerine tavsiye ederim. hermes 400 euroya eşarp da satıyor ama bu çantanın değeri müzayedelerde 200.000 dolara kadar çıkıyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/…1-sehir-dolasti-9125159

  birkin olmadı kelly oldu o da olumlu?? :( evelyne denen kepazelik bana uzak allah'a yakın olsun da.
 • her ne kadar adına çantalar falan yapılsa da kendisi hala tanrıdır.
 • fransa'nın en müthiş tasarım devi. bu yaz sezonundaki mavi renkleri o kadar olağanüstü ki, mavi uğurlu renginiz falansa tüm çeyizinizi satıp hermès'e yatırım yapabilirsiniz.

  şunu sahilde belinize dolayabilmek , şunu kolunuza takabilmek , ve şunun da üzerinde uzanıp güneşlenmek fantezilerinizin direk üst sınırlarını zorlar. akşama da şunu giyerseniz nirvana'ya ulaşırsınız herhalde.
 • dhl varken (almanyada) kullanilacak kargo sirketi degil.
 • "ticaret tanrısını seçmek gerekiyordu. olimpos'taki tahtında oturan zeus bütün aile bireylerini tek tek gözünün önüne getirdi. çok fazla düşünmesine gerek kalmadı. bu işi üstlenecek kişi hermes olmalıydı.
  zeus ona altın kanatlı sandaletler hediye etti ve onu karşılıklı ticari mal değişimini geliştirmekle, anlaşmalar imzalamakla ve ticaret özgürlüğünü güvence altına almakla görevlendirdi.
  daha sonraları roma'da merkür adını alan hermes'in bu göreve seçilmesinin nedeni en iyi yalan söyleyen olmasıydı."

  eduardo galeano
 • biri ezoterizmin baş kahramanı, buda gibi bir öğreti adamıdır, diğeri eski yunan dininde ulak vazifesi olan çok hızlı bir tanrıdır. karıştırmamak gerek. gerçi anadoluda karışmıştır bu ikisi. hızlı ve yardımsever "hızır" ile bilge "idris" (bilge hermes' e bu topraklarda "idris" deriz) birleşip olmuştur size "hıdırellez".
 • roma'daki karsilığı merkür misir'daki karşılığı ise toth olan haberci eski yunan tanrısi.

  gizemci gnostik gelenekte önemli bir yere sahiptir. ortacag'daki yahudi ve müslüman tasavvuf geleneklerini etkileyen fikirlerin hermesci gizemci gelenekten geldiğine dair pek çok bilimsel çalışma vardır.

  mısır'da da karşılığının bulunması eski yunan ve ortadoğu kültürleri arasındaki etkileşim hakkında bize ipucu vermektedir.
 • tanrıların en hızlısı ve kurnazı olan hermes, zeus ve maia'nın oğludur. çok zeki ve hızlı olması sebebiyle tanrıların habercisi görevini üstlenmiştir. roma mitolojisinde merkür ismiyle anılır. yolcuların koruyucudur. yine zekası sebebiyle hırsız ve tüccarların da tanrısıdır. hakkında çok rivayet vardır. daha bir günlükken yürüdüğü, kendisine lir adı verilen bir müzik aleti yaptığı ve lir çaldığında etrafındaki herkesin ondan etkilendiği söylenir. astrolojideki karşılığı merkürdür. her türlü iletişim konusunda yeteneklidir zaten kendisi haber tanrısıdır.
  bir hikayeye göre 100 gözü olduğuna inanılan argos adlı canavarın tüm gözlerini lir çalarak uyutur .