şükela:  tümü | bugün
 • anne babasi buyucu olmadigi halde bu boyle dogmustur.ve kızcagiz 11 yasına geldiginde ailesine hogwarts tan cagri mektubu gelince o aile bu kızcagizi nasil hemencecik bu adi muggle dunyasinda duyulmamıs okula verivermistir orasi bir muamma. ron weasley ve harry potter ile arkadas olmasindan dolayi severiz.zekidir,ron ve harry gibi herseyi hemencecik kabullenmek yerine once kutuphaneye kosar,arastirir..yasindan beklenmeyecek olgunluga sahip cadi.
 • aslında kitabın 3 kafadarı çok klasik bir şemaya göre hazırlanmış besbelli ki;hermione karakteri ile direk farkediliyor bu motif.

  harry potter esas oğlandır,ortamların çocuğudur,tevazu kumkumasıdır,doğuştan başarılıdır,seçilmiş kişidir.alttan alta verilen seçilmiş kişi kimliği matrix ve benzeri filmlerde olduğu üzere çok trendy,tutan bir motiftir zaten.kendini sıradan,farksız hisseden zamane çocukları harry ile özdeşleşip kendilerini özel biri olarak görürler,terapi olur kısa bir süre için.(ama sanırım ilginç olan insanların bu terapiye ihtiyaç duymasıdır;çağımızın ve yaşadığımız sistemin bizi yaraladığı nokta budur,en zayıf noktamız budur herhalde)

  ron weasley ise black companion diyebileceğimiz,sevimli,maymunsu kankadır.evet zenci değildir ama kıpkızıldır,zararsızdır;bana bir şekilde "no retreat no surrender" filmindeki zenciyi hatırlatıyor.filmde bir breakdance sahnesi olmalı ron'un dansettiği.
  herneyse ron elbetteki harry kadar başarılı değildir,ama üçüncü kitaptaki mıymıyından başka hiçbir zaman iktidara,güce,popüleriteye mahkum harry'e köstek olmaz;tam tersi ona yardımcı olur,harry onun ellerinde yükselir.

  hermione granger ise bir bayanın olması gerektiği gibi,uçarı kaçarı değil,bir anneyi hatırlatırcasına temkinli ve bırbırcıdır.harry ile ron ne yapmak istese hermione onları durdurmaya çalışır.işi gücü kitaplarladır.evet kitaplar işe yarar genelde,ama bu onun genelde mutfağa* mahkum olması gerçeğini değiştirmez..

  ha bu klişelerin ters yüz edildiği noktalar yok mu?var tabi.
  misal harry'nin sarı saçlı mavi gözlü uzun boylu bir erkek güzeli olması yerine,çelimsiz ve gözlüklü bir velet olması (ki esasen sıradan herhangi bir çocuğun harry ile özdeşleşmesinde önemli bir etken bu).
  veya ron ve hermione'nin kritik noktalar haricinde her zaman yeterince aktif olmaları.

  evet harry potter'da bissürü beylik klişe var ama ben yinede çok sevdim,direk bitirdim.filmi gelsin istiyorum çok...
 • ilk kitabin ilk başlarinda harry ve ron'un da bu ablaya sinir olduklarini belirtmekte fayda vardir... (bkz: ineklik bir yaşam biçimidir) ve (bkz: sihirbaz da olsan yine de bir ineksin) ve hatta (bkz: minotaur)
 • (bkz: emma watson)
 • ilerleyen harry potter kitaplarında kimle aşk yaşayacağı tartışma konusu olan cadı. bence ron, ama yazar harry olarak tasarlıyomuş.
 • hermione granger,harry potter serisindeki caliskan ve akilli, harry'i her turlu dertten kurtaran sirin kizimizdir...
 • okulun inegi. ron'la ask yasması cok daha hayırlı olacak cadı*. filmdeki hermione ile fiziksel olarak hic uyusmayan karakter. hani kabarık saclar,hani disleklik hani? sorarım size nerde?
 • hermione ile tanişmak için üniversiteyi ingilterede okumak isteyen veletlerin varliği ile başarisi kanitlanan karakter...
 • rowling kitabı(ne kitabı be? kitapları) daha yazmadan adı hermione puckle'mış. ancak bu adın ona hiç yakışmadığını düşündüğü için değiştirmiş (gerçekten de uymuyomuş ha...). göbek adı da jane'dir. doğumgünü 19 eylül'dür. rowling bir çok kez hermione'nin kendi küçüklüğüne çok benzediğini söylemiştir - bütün o ukalalığın altında kendine güvensizlik ve başarısız olma korkusu yatmaktadır.
 • bütün kızların peşinden koştuğu dünyaca ünlü bir quidditch oyuncusunu kapan, ron'u kıskançlık krizlerine sokan muggle analı babalı çok çalışkan sevimli kız.

hesabın var mı? giriş yap