şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 7 kitaplık seri boyunca kafamı en çok kurcalayan hadiselerden biri bu! hermione granger, ailesine harry potter'a dair hiçbir şey anlatmamış olacak zira eğer anlatsaydı granger ailesinin harry'i evlatlık edinmesi gerekirdi... ya da ne bileyim en kötü bir yaz harry'i misafir ederlerdi!

  malum harry'nin, bakıcı ailesi dursley'lerden zorbalık gördüğü herkes tarafından bilinen bir hadise, hermione ailesine harry'nin durumundan bahsetse dişçi ve muggle olan ailesinin harry'e yardım etmeyi istemeyeceğini ve bu tarz bir yardım teklifinin dursley'ler tarafından da geri çevrileceğini sanmıyorum.

  muhtemelen j.k. rowling, muggle olan granger ailesinin okuyucular tarafından fazla ilgi çekmeyeceğini düşünüyordu ki aileden seri boyunca bir iki cümleden öte bahsetmedi. bu yüzdendir ki benim kafamı kurcalayan bu hadise meydana geldi...

  düşünsenize olayları, kızınız yaz tatili için eve geliyor ve size dünyayı hükmü altına almaya çalışan çok kötü karanlık bir büyücü olduğunu ve onu sınıf arkadaşının durdurduğunu ancak anne ve babası öldüğü için bakıcı olan teyzesinin ona zorbalık ettiğini anlatıyor siz de hiçbir şey yapmıyorsunuz! olacak iş değil! dahası ilgili çocuk defalarca karanlık büyücüyü durduruyor ve siz yine hiçbir şey yapmıyorsunuz, yuh!

  tek açıklaması yazarın böyle bir olasılığı aklına getirememiş olması ya da hermione ciddi ciddi ailesine hiç harry'den bahsetmemiş!

  keşke kitapların bir yerinde ilgili durumu açıklayacak bir iki neden sunulsaydı, ne bileyim harry hermione'yi ailesine bir şey söylememesi için tembihleseydi ya da granger ailesi bir iki başarısız denemede bulunsaydı vs. vs...

  zorunlu edit:

  aramızda bazı süper zekalar harry'nin annesinden kalma koruma büyüsünü argüman olarak sunuyorlar... yahu bu durumu harry bile 18'nci yaşına yaklaşana kadar bilmiyordu kaldı ki dişçiler nereden bilsin? yani hala bu şekilde mevzuyu savunanlar görüyorum, tuhaf... kötü yazımı savunmayı tez bırakmanızı tavsiye ederim... harry potter şahane bir seridir doğru ama bu demek değil ki kusursuz ya da mükemmeldir.

  benim dediğim şey şu; nasıl oluyor da granger ailesi, hermione'den harry potter'ın hikayesini duyduğunda dursley'lerle irtibata geçip harry'e biz bakalım teklifinde bulunmuyor! bakın petunia çıkıp "olmaz!" diyebilir ilgili sebebi bahane göstererek ama sorun granger'ların böyle bir mevzuyla çıkagelmemeleri. umarım anlatabilmişimdir.
 • tek açıklaması jk rowling'in ingiliz kezbanı olması olabilir. kız evine erkek mi alacak töbe haşa
 • hermione'nin kendisini sihir dünyasına kaptırması sonucunda ailesiyle gitgide daha az vakit geçirmesiyle alakalıdır. en baştaki kitaplarda her tatilde ailesiyle vakit geçiren hermione, kitaplar ilerledikçe sınavlara çalışmayı bahane ederek evine daha az gitmeye başlamıştır. ama bu durum fırsat buldukça o christmas senin, bu yılbaşı benim şeklinde wesley'lere gitmesine engel olmamıştır tabi.
 • şimdi şöyle ki dursleylerin her bireyi birbirinden arıza. hal böyle olunca yazara buradan baya bir ekmek çıkıyor. harry'i grangerlar alsa, sakin-klasik- sıkıcı dişçi ailesi ne yazacak kadın.
 • j.k.rowling'in harry potter serisini okumuş olan aşağı yukarı herkesin bildiği gibi vernon dursley'lerin evi harry oraya evim dediği sürece çocuğu kan bağıyla ilintili bir tür sihirle korumaktadır. harry kovuk ya da grimmauld meydanı 12 numaraya geçtiğinde daima ekstra korumayla seyahat eder. hatta zaman zaman seherbazlardan oluşan bir ekip de ona eşlik eder.

  serinin 7. kitabının başı tamamen harry'nın taşınmasını konu alır. zira 17 yaşında yani büyücü dünyasında reşit olduğunda bu büyü kalkacağından kim olduğunu bilirsin sen'e karşı korunmasız kalacaktır.

  yani harry'nin hermione'nin dişçi ana babasıyla kalmamasının sebebi hermione'un dallamalığı değil harry'nin privet drive ve hogwarts dışında hiçbir yerde güvenli olmaması.

  bakın okuyun güzel seridir. dünya genelinde milyonlarca sattı falan.
 • ya buraya gelip okuyun mokuyun diye şekil yapmayın olm ben 11 yaşımdan beri okuyorum zaten kitapları değişik misiniz nesiniz?

  şimdi yanlış hatırlamıyorsan, annesinin kendini feda etmesiyle oluşan koruma kalkanının devamlılığını sağlaması için evet, kan bağı olan bir ailenin yanında kalması şart... 7'nci kitapta böyle bir durumdan söz ediliyordu hatta bu durumdan dursley'lerin haberi olduğu, dumbledore'un olayları mektupla açıkladığını vs. hatırlıyorum.

  ama bu durum granger ailesinin harry'e böyle bir teklifte bulunmasına engel değil. zaten ilgili mevzu da taa son kitaba kadar açıklanmıyordu diye hatırlıyorum... bu bağlamda ilgili argüman yeteri kudrette değil, kusura bakmayın.

  kabul edelim rowling hanım düşünememiş işte.

  bir şeyi benimsemek, onu savunmak güzel bir şeydir elbette ama başkalarının sorgulamalarını küçümseyen ifadelerle geçiştirmek bak orda anlaşamayız işte...
 • birinci kural. harry'den bahsetme