• 7 kitaplık seri boyunca kafamı en çok kurcalayan hadiselerden biri bu! hermione granger, ailesine harry potter'a dair hiçbir şey anlatmamış olacak zira eğer anlatsaydı granger ailesinin harry'i evlatlık edinmesi gerekirdi... ya da ne bileyim en kötü bir yaz harry'i misafir ederlerdi!

malum harry'nin, bakıcı ailesi dursley'lerden zorbalık gördüğü herkes tarafından bilinen bir hadise, hermione ailesine harry'nin durumundan bahsetse dişçi ve muggle olan ailesinin harry'e yardım etmeyi istemeyeceğini ve bu tarz bir yardım teklifinin dursley'ler tarafından da geri çevrileceğini sanmıyorum.

muhtemelen j.k. rowling, muggle olan granger ailesinin okuyucular tarafından fazla ilgi çekmeyeceğini düşünüyordu ki aileden seri boyunca bir iki cümleden öte bahsetmedi. bu yüzdendir ki benim kafamı kurcalayan bu hadise meydana geldi...

düşünsenize olayları, kızınız yaz tatili için eve geliyor ve size dünyayı hükmü altına almaya çalışan çok kötü karanlık bir büyücü olduğunu ve onu sınıf arkadaşının durdurduğunu ancak anne ve babası öldüğü için bakıcı olan teyzesinin ona zorbalık ettiğini anlatıyor siz de hiçbir şey yapmıyorsunuz! olacak iş değil! dahası ilgili çocuk defalarca karanlık büyücüyü durduruyor ve siz yine hiçbir şey yapmıyorsunuz, yuh!

tek açıklaması yazarın böyle bir olasılığı aklına getirememiş olması ya da hermione ciddi ciddi ailesine hiç harry'den bahsetmemiş!

keşke kitapların bir yerinde ilgili durumu açıklayacak bir iki neden sunulsaydı, ne bileyim harry hermione'yi ailesine bir şey söylememesi için tembihleseydi ya da granger ailesi bir iki başarısız denemede bulunsaydı vs. vs...

zorunlu edit:

aramızda bazı süper zekalar harry'nin annesinden kalma koruma büyüsünü argüman olarak sunuyorlar... yahu bu durumu harry bile 18'nci yaşına yaklaşana kadar bilmiyordu kaldı ki dişçiler nereden bilsin? yani hala bu şekilde mevzuyu savunanlar görüyorum, tuhaf... kötü yazımı savunmayı tez bırakmanızı tavsiye ederim... harry potter şahane bir seridir doğru ama bu demek değil ki kusursuz ya da mükemmeldir.

benim dediğim şey şu; nasıl oluyor da granger ailesi, hermione'den harry potter'ın hikayesini duyduğunda dursley'lerle irtibata geçip harry'e biz bakalım teklifinde bulunmuyor! bakın petunia çıkıp "olmaz!" diyebilir ilgili sebebi bahane göstererek ama sorun granger'ların böyle bir mevzuyla çıkagelmemeleri. umarım anlatabilmişimdir.
  • doğru değildir. kendinden bu kadar emin konuşmadan önce kitapları hatırlamakta fayda var.
    7. kitabın başında hatırlarsanız harry oğlan yine tribe girip "görevimiz çok tehlikeli siz gelmeyin lütfeen :(((" deyip duruyordu hermione ve ron'a. onlar da tehlikelerin farkında olduklarını göstermek icin aldıkları önlemlerden bahsediyorlardı. hermione, nasıl ailesinin bütün hafızasını ve isimlerini değiştirdiğini, artık hermione diye bir kızları olmadığını ve en büyük hayallerinin avusturalya'ya yerleşmek oldugunu ve hatta yerleştiklerini söylüyordu. ailesi ile ilgili bu önlemin sebebi ise harry hakkında onlara çok şey anlatmış olmasıydı.
  • tek açıklaması jk rowling'in ingiliz kezbanı olması olabilir. kız evine erkek mi alacak töbe haşa
  • açılın, uzman geldi...

bu konu hakkında zaten yeterli açıklamayı diğer sözlük yazarı arkadaşlar yapmışlar ama üzerinden geçmek gerek;

bu konu hakkında dumbledore'un kitapta yaptığı açıklamalar yeterliydi aslında ama değilmiş. ilk olarak aynı mantık üzerinde yola çıkarsak neden muggle ailenin yanına yerleşsin ki? alsınlar hogwarts'ta tutsunlar harry'yi? ya da ne bileyim başka bir büyücü ailesinin yanına yerleştirsinler? hiç olmadı weasley'lerde kalsın değil mi? neden muggle ailenin yanında dursun ki? hadi onu da geçtim zaten harry'nin dursley'lerde durmasını maddi açıdan zorunlu kılan hiçbir şey yok. adamın gringotts'ta nereden geldiği tam olarak belli olmayan bir serveti var. gider kendisine malikane satın alır, kafasına göre takılırdı değil mi? yani granger'lara varıncaya kadar bir sürü alternatif var bu mevzuda.

lakin dumbledore'un da dediği üzre "burası ev olarak görüldüğü sürece harry'ye burada koruma var, çünkü işin içinde kan bağı var". bitti, net. yoksa her sene çocuğa ızdırap olsunlar diye niye dursley'lerin yanında göndersinler. gerçi bunun diğer sebebi de harry'nin büyücü dünyasında hem popüler olması (götü kalkmasın diye) hem de tehlikede olması. zaten voldemort'un net olarak geri döndüğü bilince, harry'yi dursley'lerin evinin dışında hep bir koruma durumu var.

hadi onu da geçtim, ilk önce şunu sormak lazım; voldemort ya da diğer ölüm yiyenler neden dursley'ler gibi dümdüz muggle ailesinin yanındayken hiç harry'ye saldırmadı? çünkü orada bir koruma durumu var. hogwarts/gringotts haricinde harry'nin %100 güvenli olduğu başka bir yer yok. ki zaten oralarda da tam manasıyla güvende sayılmaz, sadece koruyabilecek kişi/büyücü sayısı fazla.

diğer yandan tabii ki hermione ailesine harry'den bahsetmiştir. bahsetmese bile bir çok defa harry ile bir araya gelmişlerdir.

ayrıca unutmamak lazım ki granger ailesinin hafızası silindi, kendi öz kızları tarafından. yani onlar bile güvende değildi.
  • şey teknik olarak hermione'nin hafıza büyüsü kullanmasının iki sebebi vardı. ailesini güvende tutmak ve harry hakkında sorguya çekilmelerini engellemek çünkü onlara çok fazla şey anlatmıştı. bahsettiğini biliyoruz ama grangerlar da çok evde durmuyorlar 93te fransa tatilindelerdi eh 94den itibaren hermione de ya kovuktaydı ya grimmauld meydanında. 98 zaten hortkuluk avının yılı. ne ara davet edeceklerdi ki?
  • ya buraya gelip okuyun mokuyun diye şekil yapmayın olm ben 11 yaşımdan beri okuyorum zaten kitapları değişik misiniz nesiniz?

şimdi yanlış hatırlamıyorsan, annesinin kendini feda etmesiyle oluşan koruma kalkanının devamlılığını sağlaması için evet, kan bağı olan bir ailenin yanında kalması şart... 7'nci kitapta böyle bir durumdan söz ediliyordu hatta bu durumdan dursley'lerin haberi olduğu, dumbledore'un olayları mektupla açıkladığını vs. hatırlıyorum.

ama bu durum granger ailesinin harry'e böyle bir teklifte bulunmasına engel değil. zaten ilgili mevzu da taa son kitaba kadar açıklanmıyordu diye hatırlıyorum... bu bağlamda ilgili argüman yeteri kudrette değil, kusura bakmayın.

kabul edelim rowling hanım düşünememiş işte.

bir şeyi benimsemek, onu savunmak güzel bir şeydir elbette ama başkalarının sorgulamalarını küçümseyen ifadelerle geçiştirmek bak orda anlaşamayız işte...
  • (bkz: obliviate) seni gerizekalı.
hesabın var mı? giriş yap