*

şükela:  tümü | bugün
 • hollanda'da sc heerenveen takımında kiralık olarak forma giyen 1982 doğumlu arjantinli orta saha oyuncusu. bonservisi anderlecht takımında.
 • beerschot ac'nin 1982 buenos aires doğumlu orta saha oyuncusu.
 • beerschot ac'nin 38 yaşındaki arjantinli teknik direktörü. vasatın altındaki kadrosuna oynattığı dengeli futbolla dikkat çekiyor.

  sol stoperin bek de oynayabildiği, sol bekin hücumcu - sağ bekin daha savunmacı olduğu, forvet ikilisinden birinin kanat kökenli, diğerinin sprinter mücadeleci forvet olduğu bir 3-4-1-2 oynatıyor. sistemin en önemli olayı savunmada herkesin nasıl yayılıp nasıl alan kapatacağı belliyken hücumda hedef bir elemanın bulunmaması, bunda da en büyük pay en öndeki sprinter forvet marius noubissi'ye ait; dinamik oyunuyla sürekli deplase oluyor, gerek kontralara tek başına çıkıyor, gerekse arkadaşlarına alan açıyor, ki alan açtığı zaman bundan en çok faydalanan kişi 10 numarada oynayan raphael holzhauser oluyor; neredeyse bütün hücum aklı ona emanet. o da hakkını veriyor ve kendi çapında zidanevari oyun stiliyle takımını maestro gibi yönetiyor, yeri geliyor göbekte durup fırlayanları derin paslarla kaçırıyor, yeri geliyor önündeki boş alanlara topu taşıyıp ceza sahasına kendi girip golünü/asistini yapıyor (sakatlıktan tam dönmüşse jorn vancamp'ı da izlemek isterdik ama henüz oynamadı bu sezon).

  takımın en göze çarpan olayı, duruma göre aksiyon alışı. yani tamamen karşısındaki rakibin gücüne göre değişen stratejilerle oynuyorlar; güçlülere karşı kapanan, dişine göre buldu mu 3'lü stoperlerden birini bindirmeye gönderecek kadar ofansif oynayabiliyorlar. bu esneklik ve duruma ayak uydurma becerisini aşılaması losada'nın hanesine yazılabilecek diğer bir artı. tabii bu kadro yetenek ortalaması düşük olsa da, çalışkan ve oyun bilinci yüksek oyuncular, onu da belirtelim.

  ama en büyük artı şudur ki; geçen sezonun başlarında takımın başına geçti, 2. ligdeki takımını 1. lig'e taşıdı. bu sezon ise 5. haftası geride kalan belçika ligi'nde 12 puanla 2. sıradalar, karim belhocine'nin (bkz: #100194688) başında olduğu charleroi'nin 3 puan gerisindeler. belhocine de vasat bir kadroya sahip ve geçen seneden beri büyük bir başarıya imza atıyor, losada ise ondan da kötü bir kadro kalitesine sahip. ve bu hafta bu iki takım karşı karşıya gelecek :)

  tek tek bakıldığında her biri vasatın altında olan oyuncularından totalde aldığı verimi düşünürsek, losada şu an için epey başarılı bir grafik çizdiriyor takımına. losada'nın bir artısı da yaptırdığı transferler, daha bunlar eklenecek kadroya:

  (bkz: blessing eleke)
  (bkz: dario van den buijs)
  (bkz: jan van den bergh)
  (bkz: musashi suzuki)

  özellikle eleke sisteme eklendikten sonra losada'nın oynatacağı oyunu daha da merak ediyorum.