şükela:  tümü | bugün
  • kuzeybati almanya'da kucuk sayilabilecek bir sehir
  • esrar ticaretinin ve kullaniminin en yogun oldugu $ehir.
  • kömür madenlerinin çokluğu sebebiyle vakti zamanında zonguldaklılar'ın almanya'daki ilk durağı olmuş kent, ne de olsa kömür işini en iyi zonguldaklılar bilir türkiye'de. şu an herne'deki türk nüfusunun aşağı yukarı %90'ı zonguldaklı'dır birazı da bartınlı'dır..
  • eylül ayında babaannemi ziyarete gideceğim şehir. dortmund, köln, amsterdam ve brüksel'e yakın olması benim için büyük avantaj lakin almanya gezisinde berlin, münih gibi olmazsa olmaz dev şehirleri göremeden döneceğim muhtemelen. *

herne civarında yaşayan sözlük yazarları yeşil kutumu mesajlandırsa ne de güzel olurdu.
  • geçen hafta cranger kirmes festivali dolayısıyla gittiğim ruhr bölgesindeki almanya şehri.

sanayi alanı gibi bir yer. her yer yeşillik içinde. şehre girdiğinizde yeşilin olmadığı tek bir yer görmüyorsunuz. ama onlara göre yeşil alan %5 imiş. çünkü evlerin bahçesini, yol boyunca gördüğünüz ağaçları, açık alandaki yeşilliği, yeşillikten saymıyorlar. ille de orman olması gerekmiş. biz bu yeşile açız diyemedim tabii.

akşam 8'den sonra her taraf sessiz. açık yer bulmak zor. otelde bile gece 1'de barı kapatıyorlardı. en kolay bulunan ve çeşidi bol olan şey ise tabii ki bira. ayrıca çok fazla türk var. festivalde, markette, alışverişte mutlaka bir kaç türkle karşılaştım.

hengameden kaçıp, huzur bulmak ve kafa dinlemek için güzel bir yer.