şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: leandros)
 • kiz kulesinin yapilisinin bilinen üc rivayetinden birini borclu oldugumuz mitolojik tipler.
 • kız kulesi hakkındaki sayısız efsaneden yalnızca birini olu$turan kahramanlardır..hero bizans imparatoru manuel komnen'in kızıdir..leander ise bir koy delikanlısıdır..
  efsaneye gore hero,bir koy delikanlısı ile birlikte oldugundan oturu imparator tarafından kız kulesine kapatılmı$tır..bunun uzerine sevdigi kızı bir turlu goremeyen leander kız kulesine her gece yuzerek gitmeye ba$lar..ve heroyu gordukten sonra gun dogmadan tekrar geri doner..hero her ak$am leander'in yolunu bulabilmesi icin elinde me$ale ile ona yol gosterir..her gece hero nun yaktıgı ı$ıga dogru yol alan leander bu $ekilde kız kulesini bulur..buraya kadar butun efsaneler aynı sabit metini anlatmakla beraber bu noktadan sonra iki noktaya ayrılırlar..
  ilkine gore leander bir gece ruzgarlı bir havada sevgilisini gormek pahasına bogazdan suya atlamı$ fakat ruzgar me$aleyi sondurdugu icin yonunu kaybetmi$ ve azgın dalgalara dayanamayarak bogulmu$tur..digeri ise imparator komnen acımasız ve zalim biridir..ve kızının geceleri elinde me$ale ile beklemesinden $uphelenir bir gece olanları ogrenmesi icin birini gorevlendirir,gercegi ogrendikten sonra kızını ve leanderi muhafızlarına oldurtur..
 • hikayenin kız kulesi üzerine olduğu düşünülse de aslında sözü geçen boğaz, boğaziçi değil çanakkale boğazıymış*.
 • ne o aşka yol gösteren deniz feneri tesadüftü
  ne yollar aşıp sana gelmek geceler boyu;
  hero’nun kalp ağrısıyla bekleyişiyse seninkisi,
  benimkisi leandros’un dalgalarla boğuşması;
  yollar usanır, dalgalar susar, kıyılar yine kavuşur
  bilmez misin ki yar; aşık olan hep ölmeyecekmiş gibi konuşur…
 • aynı hikaye çanakkale'de de anlatılır. leandros hero'yu görmek için her akşam nara burnu'ndan karşıdaki bir köye yüzmektedir. aynı gece geri dönüyordur. hero sevgilisinin yolu bulması için çıra yakmaktadır. bir akşam aksilik olur ve hero çıra yakamaz ve leandros yolunu kaybederek hayatını kaybeder. bu bir hüzünlü aşk hikayesidir.
 • william etty’nin yorumuyla etkileyici resimler arasında yerini alan tablodaki kadim aşıklardır.