şükela:  tümü | bugün
 • berlin'in 2001-02 sezonunda bundesliga'da oynayan tek futbol takimi,
  besiktasli veit'in eski takimi,
  eski besiktasli sverisson'un yeni takimi,
  gunumuzde ideal tertibi: kiraly - a.schmidt,van burik,sverisson - hartmann,deisler,tretschok,beinlich,goor -alves,marcelinho olan alman takimi.
 • (bkz: hertha)
 • 26 kasım 1999'da, uefa kupası'na giden yolda hem de deplasmanda galatasaray'ın 4-1 döşediği takımdı.
  bugün oynanan hazırlık maçında rövanşı aldılar. hem de aynı skorla...
 • yıldıray bastürkle birlikte binlerce gurbetçimizi de transfer ettiklerini dünkü bayer leverkusen maçında gösteren futbol takımı,maçta 2500 civarı türk seyirci vardı...ayrıca şu anda takımın teknik direktörlüğünü falco götz yapmakta.
 • genç takımında 40'a yakın türk futbolcu bulunduran ve türk taraftarlarının fazlalığından dolayı internet sitesine türkçe dil opsiyonu koyacak olan alman 1. lig klübü
 • (bkz: falco gotz)ün teknik direktörlüğünü yaptığı alman futbol takımı
 • almanya'daki lakabı "die alte dame" (yaşlı hanımefendi) olan takım.
 • almanya da hertha bsc olarak geçer. besiktas istanbul un türkiye deki kullanımı ne kadar yaygın ise, yurtdışında bilinen adı ile hertha bsc berlin in de almanya daki kullanımı o kadardır sanırım.

  hertha ismi 1892 deki kurucuları 16 yaşındaki bir çocuğun hertha(eski bir germen tanrısı) isimli bir gemi ile yaptığı yolculuktan geliyor, ki kuruluş adı bfc hertha 1892(muhtemelen berlin fussball club hertha 1892). mavi beyaz olan renkleri de yine bu geminin mavi beyaz bacasından alınır. berliner sport club anlamındaki bsc kısaltması ise 1923 te aynı isimli kulüple yaşadıkları kısa süreli birleşmeden geliyor. sonradan ayrılsalarda isim baki kalır.

  herta nın almanya da iki şampiyonluğu olsa da her ikisi de tarihin tozlu raflarında yerlerini almış. bu şampiyonluklar 1930-31 de olduğu için 80 yıla yakın bir zamandır şampiyonluk gördükleri yok. zaten o dönem 6 yıl üst üste finalde oynayıp ilk 4 ünde kaybedip son 2 sinde şampiyon olurlar. dfb pokal de de iki kez finale çıkıp ikisinde de kaybederler. 1984 ten beri kendi stadlarında yapılan finalde boy göstermeleri en büyük dilekleri. aslında bunu 1993 te biraz da sansasyonel bir şekilde başardılar. hertha bsc nin amatör takımı 1993 dfb pokal de finale kadar çıkarak almanya nın en büyük sansasyonlarından birine imza atar. fakat finalde bayer leverkusen e kaybederler.

  bundesliga nında ilk 2 yılında olmasına rağmen, 1965 de futbolculara rüşvet verilmesi üzerine dfb tarafından bir alt lige düşürülür. fakat başkentin boynu bükük kalmasın diye tasmania berlin yerine alınır, ki o da gösterdiği performans ile halen doğrulmamak üzere başkentin boynunu bükük bırakır.

  1997 de tekrar yükseldiğinden beri ortalamanın üstünde bir kulüp performansı göstersede sahip olduğu potansiyelden bekleneni verememekte.
 • (bkz: big bertha)
 • bundesliga 'nın 2008-2009 sezonu için yeni lideri.