şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir etik kuraldır, akla uygundur, kültürler üstüdür, evrenaeldir.

erkek öder gibi cinsiyetçi vir algının oluşmasının nedeni, ekseriyetle erkeklerin davet etmesindendir. kök neden bu iken hala erkek öder, kadın öder, eşcinsel her zaman öder demek yersiz ve bağlamsız laklaktır. kadınları yemeğe davet etmeye davet ediyorum.
  • yemeğe davet ettiğim kadınlar "yok sağol ben yedim zaten" dediğinden beni pek ilgilendirmeyen durumdur.
    erkekler arasında arkadaşı yemek yemeye davet edeceksem "gel bir çorba ısmarlıyayim sana şurda" derim, arkadaşın cevabıda "olur valla hava buz gibi zaten" falan olur.
  • hesabı erkek öder bu bir görgü kuralıdır demek ile neredeyse aynidir. cunku aslinda daveti erkegin yapmasi sosyal konum dolayisiyla beklenendir. bunun sebebi ise davet edilen erkege bagli olarak, daveti kadinin yapmasinin dogurabilecegi (hafif mesrep yargisi gibi) nahos sonuclardir, ki bunu herkesin kafasinda canlandirabilecegini tahmin ediyorum, bircok kadin tecrube etmistir. kadinlarin surekli agirdan almasi genetik degil, zor yoldan ogrenilen sosyal zorunluluktur.

tabi kadinin davet etmemesi gerektigini, ya da bunu gorgu kurallarina aykiri oldugunu soylemiyorum. sadece kadinlarin cekincelerinin olmasinin normal oldugunu soyluyorum.

hesap gelir, bir erkek oder, bir kadin oder, bir baskasi oder, bunun dengesi kendince kurulur. ya da alternatif olarak fis uzerinde ince hesaplar yapmadan taraflarca bir miktar para birakilir, 3'un 5'in lafi yapilmaz.

ben 10 kisilik bir arkadas grubunu yemege davet ettim diye cat diye cikarip herkesin hesabini odeyemem. ulke ekonomisi de buna elverisli degil zaten.

hesabi davet edenin odemesi sacmaliktir. kendime yetecek param varsa kimseyi davet edip sosyallesmeyeyim o zaman.
  • saçmadır, mantıklı tek açıklaması yoktur.
    şimdi benim bu hesap ödeme muhabbetlerinde bir türlü anlamadığım şey, bir kesim kalkıyor hesabı erkek öder diyor, bir kesim kalkıp davet eden öder diyor, diğer kesim kalkıp hayır kadınlar hiç ödemiyor kadınlar ödemeli diyor. burada sorulması gereken asıl soru, neden hesap sürekli 1 kişiye kitleniyor? eşit bir şekilde ödenemiyor mu bu hesap? herkesin payına düşeni ödemesi veya ödeneğin paylaştırılması toplum tarafından neden bu kadar yadırganmış ve yadırganmaya devam ediyor merak konusu.