şükela:  tümü | bugün
 • yıllardır anlayamadığım durumdur. yemekler yenir, hesabı istersiniz ama garson önce masayı toplamaya başlar. hesabı ödemeden önce masanın toplanışını izlemek zorundasınızdır.
 • garsonun size bakınız vermesidir.
  (bkz: masanızla ilgileniyorum)

  birazdan hesap ödeyecek ve belki de "bahşiş bıraksam mı" diye düşüneceksiniz. dağınık ve boşlarla dolu bir masada, bahşiş verme ihtimaliniz epey düşüktür.

  ama aklınızda kalan son görüntü "masayı toplayan garson" olduğunda; bahşiş vermek daha kolaydır..
 • masayı toplar mısınız denildiğinde de hesap getirecek garsondur.
 • türkiye'deki gastronomik hatalardan bir tanesi bu garson.

  benzer gastronomik hatalardan aklıma gelenleri ekleyeyim de bu garson bunları da yapmasın:

  - yeni bir içecek siparişi verilmeden müşteri önündeki boş bardağı almak (ben elimle bardağımın üzerini kapatıp 'teşekkürler' derim ve almasına izin vermem)
  - yemek yenmiş bir sofrada yemeğini herkes bitirmeden bitirmiş olanların tabağını almaya çalışmak
  - gerekli olduğunda etrafta olmayıp, gerekmediğinde dibinizde durmak ve muhabbete kulak misafiri olmak
  - mönüyü uzattıktan sonra beklemek (sen git, karar verince haberleşiriz, ben duman çıkarıyorum, sigaradan, dumanla haberleşme)
  - en temel sorun olarak, hizmet sektöründe çalıştığı halde hizmet etmeyi utandırıcı bir şey olarak görmek. iletişim kurmamak, konuşmamak, gülümsememek, ... (işine saygı duyuyorum, sen de en az benim kadar saygı duy ve hakkını ver işinin)
 • düşünceli ve geleneği olan restoranlar bunu yapmıyorlar. mesela bursa çiçek ızgara'da hesap istersiniz, hesap gelir, parayı hesabın geldiği cüzdanın içine koyarsınız. ama hiçbir garson siz o masadan kalkmadan ne paraya dokunur ne de masanın yanına yaklaşıp sizi rahatsız eder. isterseniz yarım saat daha oturun, rahatsız etmezler, masanın üstünde ne varsa orada bekler.