şükela:  tümü | bugün
  • kredi kartinda dönem ici harcamalarinin borc bakiyesi olarak belirtilen tarih.
  • uc cesidi vardir, bir bolumu ayin ilk haftasina, bir kismi ortasina ve ucuncusu de sonuna takabul eder. hesap kesim tarinden bir hafta belki 10 gun sonra da son odeme tarihi gelir.
  • (bkz: kiyamet gunu)
  • bu tarihte yapılan harcamanızı bir ileriki hesap doneminizde ödemek için yapmanız gereken:
    kartın ait olduğu banka dışında bir pos makinasından ödemenizi gerçekleştirin. işleminiz ertesi gün banka kayıtlarına geçeceğinden bir sonraki ekstre döneminde ödersiniz.

örnek:
    bonus kartınız var, işyerinden ykb pos makinasından işleminizi gerceklestirmeyi rica edin, 40 gün ertelediniz ödemenizi.

edit: nadiren de olsa 2-3 gün önceki işlemler için de bu geçerli olabilir, ama tutmazsa gelip benden borç istemeyin, tanımam.
  • telefon operatörleri bu tarihi fırsatçılık yapmak için kullanırlar. tarife değiştirmek istendiğinde hesap kesim tarihi atıyorum 15 ise sistem izin vermiyor değiştiremeyiz 00'dan sonra arayın derler. 00'dan sonra arayınca da yeni hesap dönemine girdiniz bu ayın faturası artı vergi ödenmeden yeni tarifeye geçemezsin derler. btk bu konuda nasıl bir çalışma içerisinde bilemiyorum.
  • kredi kartları için ödeme günü mantığı işletilen tarih. mesela belirttiğim hesap kesim tarihi cumartesi gününe denk geliyor ve ben pazar günü alışverişimi ne de olsa gelecek aya yansıyacak diyerek yapıyorum(yaptım) sonra bir bakmışım hepsi bu ay ekstreme patlamış.
    peki son ödeme günü resmi tatile geldi. benim ödeme günüm yine sarkıyor. bence burada müşteri aleyhine bir durum var.
    tabiki ödeme günü kanuna göre bellidir ama hesap kesim tarihi sözleşmede belirtilen gün olmalı. müşteri harcamasını yaparken ikileme düşmemeli.
    bankalar kendilerince ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadım. kanuna karşı garantici bir yaklaşım mı yoksa müşteri ödeme gününün haftasonuna denk gelmesiyle kanunen avantajlı duruma geçiyor ben de ekstre tarihini iş gününe sarkıtayım haftasonu yapılan alışveriş o ay yansısın mı diyor kendince nemalanıyor mu bu durumdan
  • bazen hem bayram hem de hafta sonuna denk gelendir. son ekstrede yazana göre 1 eylül ama ne zaman kesilecek meçhul.

edit: entry'den 1 saat sonra hesap kesilmiş. gecenin bi vakti beni mi takip ediyonuz olm?
  • garanti bankası'nın fazla harcama yaptığımda her ay bir gün ileri attığı tarihtir. son birkaç aydır extrem yüklü geldiğinden olsa gerek normalde her ayın 12'si olan ve bazen de 11'inde kesilen extre 13, 14 ve geçen ay 15'ine kadar ilerledi. aradım sordum, müşteri hizmetleri çaresizmiş bu konuda. bakalım bu ay 16'sına mı yoksa pazar tatili de atlatılarak 17'sine mi gelecek hesap kesim tarihi.