• 80lerin başında çocuk olan türk neslinin birçok bireyi gibi benim de sahip olduğum bir nesneydi, casio hesap makineli saat. daha sonradan siyah renklileri filan çıktıysa da ilk modelleri metal renkli ve ufak tuşlu bu saatlerin (edit: casio ca 851) sayı vurmaca oyununun, hazırlık sınıfında bütün öğle teneffüsümüzü yediği vakiydi. bu oyunda, ekranın alt satırında sağ taraftan rastsal olarak rakamlar çıkar ve sola doğru akardı. ekranın üst tarafındaki (zaman modundayken takvimin gösterildiği yer) tek haneli rakam ise, kullanıcı tarafından sol taraftarki tuş takımı kullanılarak ilerletilirdi. herhangi bir zamanda sağ tuş takımından bir tuşa basıldığında, yukarıdaki (kullanıcı kontrolündeki) rakam ile aynı olan rakamlar alttaki akan satırdan silinirdi (yani vurulurdu). amaç, tabii ki, daha çok ve çabuk rakam "vurarak" allta giderek daha büyük hızla akan rakamların ekranı doldurmasının mümkün olduğunca önüne geçmekti. 200,000'e yakın puanlara geldiğimi hatırlıyor gibiyim, ne anlamı varsa :)
    sonuçta tabii ki tuş takımı bozulurdu.
  • çıkışı mesela benim ortaokul yıllarıma denk gelir. 1983 filan. o vakitler gerçekten büyük bir ilgi uyandırmıştı veletlerde. teneffüste, derste, öğle tatilide cip cip cip bunun oyunuyla oynayan tipler türedi ve hızla çoğaldı. ben ise daha o vakitlerden matematik konularında tembel ve teknolojiye ilgisiz birisi olduğumdan tevessül bile etmediydim. ama en yakın arkadaşlarım maalesef bu saatlere aşık olmuşlardı. ben ne kadar "ulan bırakın saati oyunu, öküz muhabbeti edelim, karı kız geyiği çevirelim, top oynayalım" desem bunlar o kadar oyuna dalardı. hatta bu saatler sınıf içindeki katmanları dikine kesmiş, "hesap makineli saati olanlar" grubu yaratmıştı, bozulmuştum epey, hatırlarım. ama nedir tavrımı bozmadım. bu başlangıç esasen tüm hayatımı etkilemiş ve atari mevzularının uzağından geçmeme sebep olmuştu,hatta bilgisayar hadisesine de iş gereği mecbur kalınca bulaşmıştım. bakın bir hesap makineli saat ve bir ergenin yalnızlığı nelere yol açıyormuş. işte böyle sevgili günlük.
  • vaktinde benim de bir türüne sahip olduğum ve bugün sabah hesap makineli saatimi takacağım ben diye uyandığım eski saatim. sanırım atmışım evdeki bütün çekmeceleri alt üst ettim bulamadım.ses kaydeden casio saatim kordonu kopuk halde duruyordu halbuki. ucuzlamışlardır şimdi hemen bitane satın alayım düşüncesi ile hepsi buradaya girdim. kendisini bulunca yüreğim pırpır etti. 80 liralık fiyat da makul geldi ama düşününce ne kadar takacaksın ki dur şu cep telefonlu saatlere bakayım bari dedim. dealextreme e girdim 120 dolar civarı cep telefonlu saatler. yorumları okudum genel olarak şarjları bir günde bitiyormuş ayrıca çin cep telefonlarındaki saçma sapan işletim sistemlerinden şikayet etmiş millet, vazgeçtim. ucuzunu bulursam alırım belki içten içe seviyorum ben o saatleri. hatta f91w mi de seviyordum. bileğime kordonu kısa geldiği için kayınpederime verdim. yine bi histeri krizim tutarsa ondan da alırım. bu arada evet mühendisim. kareli gömlek sevmiyorum ama.
  • son günlerde ortaya çıkan retro modası ile her yerde gördüğüm reklamlarından yine gaza geldiğim saat. satın almak için reklamın linkine tıkladım sonra oğlum akıllı ol bi arat daha ucuza bulursun dedim. arattım ve gerçekten 30 tl daha ucuza buldum. sipariş verdim geldi. orijinal casio olanından ilk başta biraz tırt geldi ama normalde kullandığım saatlerden daha hafif olduğunu farkettim. illuminator olayı da bozulmuş sanki. bizim zamanda yeşildi şimdi turuncu olmuş. neyse çok da önemli değil aldım takıyorum ve severek kullanıyorum. eski zamanlar ne güzelmiş tek saatimiz vardı ve çok kıymetliydi artık saat kutuma bakıyorum ve beğendiğimi kullanıyorum. sanırım bu bana dedemden kalan bir özellik. rahmetlinin bir saat çekmecesi vardı. bana sünnette bir saat hediye etmişti ama o tırttı, o ölünce saat çekmecesinden bir tane aldım gerçekten kaliteli olan bir tane. ancak o da analog olduğu için pek kullanmayınca pedere verdim. babanın saati ben kullanamıyorum sen kullan sonra bana kalacak nasılsa diyerek. özetle sevdiğim saattir.
  • yıllar evvel ilkokul sıralarındaki gençlerin birbirlerine hava atma aracı olmuş olan saat. ancak bir uzaktan kumandalı saat değildir.
  • su geçirdiği külliyen yalan saatler.bunlarla denizin dibine dalar,yüzeye çıkınca da suyun altında ne kadar süre kalabildiğime bakardım.kıssadan hisse, üzerindeki "water resist" ibaresinin hakkını sonuna kadar verirlerdi.90 lı yıllarda piyasaya sürülen gelişmiş modellerinde ,30 ila 50 numaralık tel no database i,geliştirilmiş kronometre mevcuttu.hatta kronometresiyle kim daha erken durduracak oyununu oynardık.üzerinde facit olsaydı, herhalde 0.5 uçlu kalemlerin çıkrık biçiminde olanlarından kullanmak zorunda kalırdık diye düşünüyorum.*
  • teknoloji bugün mobility adına ne icad edip ürettiyse, hepsinin çıkış noktası, bu 80'lere ait çocukluk hayalleri süsleyen üründür.
  • casio firması çıkartmıştı ilk olarak bunları 1983-1984 yıllarında; o yılların “koskoca hesap makinesinin” (facit devrinden yeni çıkılan o yıllarda) teknoloji marifeti ile nasıl küçücük bir kol saatine sıgdırıldıgının ispatı ve atarili saatlerden sonra; ilk okullarda 80 li yılların en çok prim yapan aletlerinden biriydi bunlar;
    bunları takan arkadaşlar “aritmetik” sınavlarından ısrarla daha iyi not aldıklarını iddia ederlerdi

daha sonra bu saatlerin (özellikle ilkokul yaşlarındaki çocuklar için) ne kadar gereksiz bir sey oldugu çıktı ortaya da (“kareli gomlekten muhendis oldugu anlamak” başlığı altında ayrıca incelenen allahlıkortodoks” mühendis modeli adamlar dışında) kimseinin kolunda görünmez oldu bu hesap makineli saatler; hala bir iki parti üretiliyorsa “allahlık mühendisler” icin üretiliyordur sanırım, zira ben yaklaşık 10 yıldır bu saatlerden takarak (bir şekilde) ya da sınıfa “game watch” götürerek hava atmaya çalışan yolunu şaşırmış ve “ahmak” bir küçük arkadaşımızı göremedim baya bir dikkat etmeme ragmen

(bkz: muhendissin degil mi)
  • tu$larin ufakligi basilma olayini cok zor kilar, pekcogu, ozellikle casio olanlari nispeten kaliteli olup data bank ozelligi de ta$ir. cogu ilkokul ogrencisi icin cok degerli bir hediyedir. o ya$ta pek cekici geliyor herhalde...
hesabın var mı? giriş yap