şükela:  tümü | bugün
 • erken zaman yunan sairlerinden. didaktik siirin babasi olarak bilinir. bugune kadar iki eseri tam olarak ulasmistir bunlar theogony 9tanrilarin hikayeleri anlatilir) ve gunler ve isler (ciftci halkin gunluk yasami).
 • i.o. 700'lu yillarda yasamis antik yunan sairi... didaktik siir'in babasi sayilir...
  theogony ve isler ve gunler tamammi gunumuze kadar kalmish eserleridir.
  (bkz: hesiod)
 • yoksul bir ciftcinin oglu. aiolia'nin kyme sehrinden*, yunanistanda boiotia'nin askra sehrine goc etmis. helikon yamaclarinda koyun giderken musalar, yani ilham perileri ona sairlik bagislamislar. nerde oldugu bilinmiyor.
 • isler ve günler adlı eserinde çiftçilik konusunda bilgileri ve birtakım ahlak konularını ele alan eski yunan şairi.
 • m.o. 700 yillarinda yasamis olan hesiodos, teagonia (tanrilarin dogusu) adini verdigi kitabinda en eski halk inanislarindan caginin inanislarina kadar uzanan bir arastirmada evrenin ve tanrilarin nasil yaratildigini inceler.
 • denizüstü alışverişe ayak uyduramamış bir kıtadan öbür kıtaya geçerek ekmeğini topraktan çıkarmaya çabalayan bir göçmen ailesinin çocuğu, çevresine ısınamamış, soğumuş hatta. geleneksel tanrı-yarı tanrı ilişkileriyle , diğer sınıf olan avam insanların yaşamını (o döneme kadar hiçbir ozanın değinmediği üzre) harmanlayarak yepyeni bir şiir anlayışı, öğretisi geliştirmiş şahsiyet.

  homeros un tam tersi bir ozan. ve hatta; "..konu edindiği dünya öyle başka bir dünyadır ki; iki ozanı (homeros-hesiodos) karşılaştıran bir yarışma olduysa gerçekten, hesiodos a bağımsızlık ve özgürlük ödülünü vermemek elden gelmez." der buyuk hoca azra erhat. (bkz: hesiodos eseri ve kaynakları)

  avam insanların yaşamını anlatan ozandan sonra başka yunan şairi gelmemiştir ki, onun izi beyinlerde etkisini belli bir sürece bağlamış olsun. fakat roma edebiyatında öyle mi ya, vergilius ve ovidius bizzat onun pınarından yararlanmış ve bu öğretiyi değerli kılmışlardır.

  kadın düşmanı gibi görünür dizelerinde;

  "..takıp takıştırıp kıçını sallayıp
  aklını çelmesin kadının biri.
  gözü ambarındadır diller dökerken sana,
  ha kadına güvenmişsin, ha bir hırsıza."

  ama kardeşine öğüt verir oysa *

  "erkek için en büyük nimet
  iyi bir karısı olmaktır bu dünyada
  en büyük mutsuzluk da kötü bir karısı olmak..."

  "..evet kadın bir bela, ama onsuz olamayacağına göre, bu konuda kardeşine pratik öğütler vermeden de yapamaz." (aynı eser) *. *
 • ismi, bir toplum tipine kaynak olmus unlu antikcag yunan ozani. (bkz: hesiodos toplumu)
 • askralı hesiodos diye de bilinir.

  bir hırsızık sonucu bolluk ve huzur içinde, mutlu mesut yaşanan altın çağ* dan kovulmuş insanlık adına, o dönemleri özlemle anan şiirler yazmıştır. bir tanesinde şöyle der dahice;

  "budalalar bilmiyorlar yarımın bütünden ne kadar çok olduğunu"

  *
 • (bkz: sikyon)
 • "icinde asiriligin buyumesine izin verme "