şükela:  tümü | bugün
  • bu kavram kıta avrupası ortaçağında - kıt'a avrupası, kıtlama - senyörün(süzeren) vassal üzerinde sahip olduğu gayrı meşru haklara denk düşer.örneğin salisbury'li peter'in karısını ele alalım. kadının adı nedir? marges. kadın güzel midir? bir çağlayan kadar güzeldir. o zaman eşitler arasında birinci olan (primus inter pares) senyörlerin senyörü kral , peter'in karısına göz koyabilir mi? maalesef evet. bize de seyredip, yuhlamak düşer mi? düşer, bizler topumuz ahlakçıyız, kıtlamacıyız..
  • erkeklerin, tekeşlilik, karı-koca evliliği dışında, evli olmayan kadınlarla (riyakarlıkla görmezden gelinen, hoş görülen ve teşvik edilen) evlilik-dışı ilişkilerinin literatürdeki ifadesidir.
    bu ilişkiler bütün uygarlık dönemi süresince çok değişik biçimler altında varlıklarını sürdürmüş, sonuçta paralı seks olarak, açık fuhuş biçiminde kurumsallaşmıştır.
  • bachofen tarafından aile tarihi literatürüne sokulmuş bir terim. kelime "hetairisme" şeklinde yunanca'dan alınmış, bekar veya karı-koca hayatı yaşayan erkeğin evli olmayan kadınlarla yaşadığı ilişki şeklinde tanımlanmış.

    buradan yola çıkıp da fuhuşa ulaşana kadar, içinde para yoksa en normal ve doğadan olan cinsel ilişki yöntemi olarak da fuhuş gösterilmiş.