şükela:  tümü | bugün
 • farklı din, dil, ırktan insanların birbiriyle evlenmesi.

  tersi homogami

  serbest çağrışım olarak
  (bkz: heteroseksüel)
  (bkz: homoseksüel)
 • yapı ve boyut olarak farklı gamet hücrelerinin zigot oluşturması. biraz açalım.

  sperm ve yumurta, cinsiyetler arasında asimetrik sayı, ebat ve hızlarda üretilen iki farklı üreme hücresi tipidir. dişiliği ya da erkekliği, ya da bu cinsiyetlerin üreme stratejisini belirleyen, üreme hücresine yapılan yatırımdır, kaynağı tek ya da birkaç hücrede yoğunlaştıran dişi, kaynağı bolca üretip boyutları küçültüp, kıçına da uskur takıp olabildiğince çok partnere saçmak isteyen ise erkek olarak tanımlanmıştır.

  heterogaminin görüldüğü türlerde, ortaya konan kaynak eşitsizliği, erkeğin "vur kaç" , dişinin "üreme sonucu oluşan külfeti mümkün olduğunca paylaş" stratejilerini benimsemesine yol açar. erkek gibi davranan dişilere orospu, dişi gibi davranan erkeklere şorolo/kılıbık deriz mesela. bunlar doğal seçilimin kayırmayacağı davranış biçimleridir. kaynaklarla niyetler örtüşmez.

  döngü kabaca böyledir ama tabii istisnalar da vardır.
  bir dişi balık yumurtasını döker ve çekip gider, erkek balık yumurtaları döllemek için sperm saçmaya çalışırken yumurtaların üstünü örtme, etrafı kolaçan etme, yumurta hırsızı balık türlerini bertaraf etme gibi zorlukların ihalesi de üstüne kalmıştır. burada heterogaminin fırsatçı doğası dişi tarafını kayırmaya fırsat verir. erkek fırsatçı pozisyonunu kaybetmiştir. yavruları korurken avcıların da radarına girebilir. hoş değil tabii.

  kara hayvanlarında ise dölleyip kaçan erkek, döllenmeden sonra yumurtlaması ya da doğurması gereken dişidir. dişi erkeği işe dahil etmek için psikolojik baskı, uzun flört dönemleri, naz, güler yüz, tatlı dil, boynuz takma gibi manipülasyonlar üzerine uzmanlaşır. başarılı da oluyorlar, kim inkar edebilir?

  sözlerime burada son veriyorum. kaynak yok bu arada. madde madde yazamam, uykum geldi, lakin inanmayan ernst mayr, richard dawkins falan okuyarak ne kadar haklı olduğumu takdir edebilir. kalın sağlıcakla.