şükela:  tümü | bugün
 • 'dünyanın en zengin ve en cimri kadını' olarak tanınır.

  1834'te massachusetts'da doğmuş.
  daha 6 yaşındayken zamanını günlük finans gazetelerini okuyarak geçiriyormuş.
  şu anda ise hala amerikan tarihi boyunca en büyük servete ulaşan 40 kişi arasındadır.

  2 çocuğuna ve kendine asla yeni elbiseler almadığı için sokakta görüldüğünde dilenci sanılan tipten, aşırı cimriliğiyle bunca yıl geçmesine rağmen hala daha konuşabilen bir kadındır.
  sylvia ve ned adında iki çocuk sahibi olmasına rağmen, cimriliğinden dolayı 1 tanesini kaybetmiştir.
 • dunyanin ilk is kadini olarak bilinir.
  emlak konusundaki is bilirligi kadar cimriligi ile de taninmaktaydi. evini isitmaz, sicak su kullanmaz, iyicene eskimeden yeni bir elbise almazmis.
  cimriliginden dolayi oglu ned bacagini kaybetmistir. hastane masraflarini karsilamak istemediginden bacagi kirilan oglunu eve getirmis, tedavisi yapilmayan bacak, kangren olup kesilmistir.
  oldugunde iki cocuguna 4 milyar usd civari bir servet birakmistir.
 • cimriliginden dolayi oglu bacagini kaybetmis, oldukten sonra da kizi bir hastane yaptirmistir.
  oldugunde bugunki degeri 9.3 milyar dolarlik servet birakmistir.
 • 1916 yılında öldüğünde 100 milyon $ servet bırakan kışın soğuktan korunmak için ısıtıcı herhangi bir cihaz kullanmak yerine vücuduna gazete kağıtları saran insan kişisi.
 • çok zengin olmasına rağmen emlak vergisi vermemek adına evde kalmayıp ucuz ve varoş hotellerde yaşamını sürdürmüş, her gün aynı siyah elbiseyi giymiş insan. bu kadın o kadar cimriymiş ki dediklerine göre elbisesinin yalnızca alt kısmını, yani yerle temas ederek kirlenen kısmını arada bir temizlermiş. sebebi de sabuna para vermek istememesiymiş.

  ned adındaki oğlu dizini sakatlayınca para vermemek için tedavisi yaptrmamış, daha sonra doktorlar kangren olması yüzünden çocuğun bacağını kesmek zorunda kalmışlar.

  hetty green 81 yaşındayken marketteki bir satıcı ile 1 şişe sütün fiyatı için tartışmaya girişmiş. kadın o kadar sinirlenmiş ki kalbi buna dayanamamış ve kalp krizi geçirip orada ölüvermiş.

  sonra ne mi olmuş? ned giden bacağının intikamını alırcasına miras kalan tüm parayı partilerde, tatillerde ve pahalı mücevheratlarda harcamış.
 • pintiliğinin sebebi babasıdır, hetty yurda taşındığında “ilk kez iyi bir yedim.” demiştir. çocukluk alışkanlıkları bireyin iliklerine kadar işliyor. hetty sürekli civardaki bakkalardan ezilmiş, tüketim tarihi geçmiş bayat yiyecekleri alır. bir rivayete göre; hayatı boyunca hep yulaf yemiştir. bu kadın babası ve teyzesinden kalan devasa serveti başarılı yatırımlarla büyütmüş ve günümüz parasıyla 2 milyar dolar servete erişmiş bir kadındır. yine bu kadın çocuğunu okuduğu gazeteyi iade etmesi için bakkala göndermiş, yolda kaza geçirip ayağı kırılan oğlunu devletin yetim ve fakirlere tesis ettiği bir hastahaneye götürmüştür. doktorlarla saatlerce tartışmış ve oğlunun kangren yüzünden bacanın kesilmesine sebep olmuştur. en trajik olaysa öldükten sonra tüm para oğlu ve kızına kalmış ve kızı öldükten sonra tüm parayı hayır kurumlarına bağışlamıştır.
 • wall street’in cadısı lakaplı wall street’in ilk kadın fon yöneticisi.

  yatırım stratejisi temel olarak; bileşik faiz, düşük ve yönetilebilir riskli yatırımlar, vergiden kaçınma ve tutumluluk odaklıdır.

  https://youtu.be/zzv6wjgx9-a