• almanların ikinci dünya savaşı sonunda kullanmaya başladığı tanklara karşı etkili olan, hafif ve eğimli zırhıyla ünlü low profile tankı. aslen çekoslovakya'da skoda tarafından tasarlanıp, üretilmiştir. 75 mm'lik topu ve boyutuna göre dayanıklı yapısıyla batı cephesinde müttefikleri zorlamıştır.

topunun sabit olması ve içinin rus tankları gibi dar dizayn edilmesi gibi kronik hataları vardı.

getirdiği en büyük yenilik ise, üzerinde radyo kontrollü bir adet mg-42 makineli tüfeği bulundurmasıydı. uzaktan kumandası sayesinde, personel tankın içinden güvenle düşman piyadelerini baskı altına alabiliyordu.
  • ikinci dünya savaşı sırasında üretilen alman yapımı tanksavar aracı.
  • görüntü itibariyle bir mini tank. ancak görevi ise tank avlamak. almanların o yıllarda skoda tarafından geliştirilen ne varsa yürütme alışkanlığı ile ortaya çıkmıştır. birçok dezavantajı olsa dahi başarılı sayılır ancak savaşın sonlarında kullanıldığı için gidişata çok fazla etki etmemiştir.
  • ikinci dünya savaşında almanların ürettiği en iyi tanklardan biridir. rus t-34'leri üretim, kullanışlılık bakımından nasıl savaşın kaderine yön verdiyse bunu almanlar açısından yapabilecek tanktır, hetzer. hızlıdır, hafiftir ve iyi bir zırh delici topu vardır ve üretim maliyeti de oldukça düşüktür. eğimli zırhı sayesinde de top mermilerininin çoğunu sektirerek personeline güven vermektedir. fakat hitler'in büyüklük takıntısı nedeniyle üretimi bol kaynak tüketen, maliyeti yüksek ve üretim saati çok olan saçma sapan tanklar yüzünden kendisine pek mesai harcanamamıştır. oysa onlara harcanan mesai ile bu tanktan binlerce üretilip sahaya sürülebilse batıdan gelen müttefik kuvvetler sert duvara toslamış gibi durabilir, doğudan sovyetler birliğine üstünlük kurulabilirdi...
  • 2. dünya savaşında almanlar tarafından kullanılmış kolay üretimi ve kullanışlı tasarımı kendisini iyi bir tank avcısı yapar. paletleri büyük ve 5 mm olması sayesinde yan zırhının kalınlığını arttırır. world of tanks’de tam bir yokedicidir.
hesabın var mı? giriş yap