• çok böyle tipler. özellikle türk milleti için diyorum. gerçi türk milletinden başka bir milletin ferdiyle kaynaşamadım kitaplar dışında ama neyse. konuyu bir iki örnekle açacağım, benim gibi dertli dostların sesi olacağım.

yakın geçmiş zaman, uğruna nelerden vazgeçtiğim, para biriktirdiğim, alıp kullanmayı hayal ettiğim telefonu aldım. telefona daha elim bile alışmadı, ilk günler he, gıcır gıcır böyle dokunmaya kıyamıyorum, işte bu insan görünüyor karşıdan;

-telefon mu yeniledin? vaay... aa, keşke bundan almasaydın. çabuk bozuluyormuş bunlar, koltuğa koyuyormuşsun beyni gidiyoymuş. vala yazık olmuş parana. kaç para verdin? tüh...

allah'ın katı atık mahsülü sana ne. nereden çıktın da hevesimi kırmaya çalışıyorsun daha onuncu saniyede.
    yok bi de kulanmışlığı da yok, kesin internette falan bi yerlerde okumuştur, öyle efsane boyutunda söylüyor. 'hayrını gör' de, olmadı 'götüne girsin ipne!' de can kurban. zaten insanın en kritik dönemidir o satın alımdan sonraki ilk 1-2 gün. çok pahalı mı oldu, buna değer miydi falan sorgularsın habire kendini. sen niye parana yazık falan deyip niye beni bunalıma sokuyorsun, daha kursağıma inememiş hevesimi kırıyorsun?

aynı şey geçen sabah yine oldu. ne zamandır gitmek istediğim bir çikolata kursu vardı. sırf merak he, iş falan çok ayrı mesleğim. hobi hem, verdim parayı sonunda başladım kursa. dün bir bugün iki. iş yerinde de boş vakitte tariflere bakıyorum, püf noktaları ızır zıvırı. o anda geldi yine tipini... neyse;

-a bu ne? çikolata mı yapıyorsun.
    +evet, kursuna gidiyorum.
    -ya başka işin mi yok allah aşkına... para da vermişsindir allah bilir. verdin mi? inanmıyorum! ne işine yarayacak şimdi. her yerde satılan şey. boş işler be güzelim...

al birini vur ötekine. siz nasıl bir gen taşıyorsunuz arkadaşım ya. aynı atadan gelmiş olamayız biz. yav tamam takmıyorum ama her fırsatta, aldığım bir don bile olsa bir bahane bulup heves kırıyorlar ya deliriyorum. elin ecnebisi öyle mi? ingilizce kitaplarına bak mesela, orada nasıl sohbetler balonlu balonlu;

+hi sara! where are you going?
    -hi harry! ı started chocolate course last week and ı'm going there.
    +ouvv! ıt's unbelievable! that's perfect! you're really amazing! oh yeah! come on!

işte bu abi! bak şuna bi. çikolata kursunu geç, bu gazla tel kırma kursuna bile gidersin. nerede bizim heves kırıcılar nerede harry... ibret alın la az.
  • (bkz: baltalı ilah)
  • hayatinizdan soguturlar, tartismak isteseniz ayri dert olur, sussaniz icinize oturur. mesela az once besiktas da cok iyiydi dedigim bir arkadasim nasil olsa elenir bi dahaki turda dedi. simdi mi doversin sabaha mi birakirsin?
  • üç kişiden fazla erkekten oluşan her grup içerisinde bir adet olmasında fayda olan kişidir.

çünkü erkekler bir aradayken çok salakça şeyler yapabiliyor, genelde bu tarz bir adam grupta olursa ve sürekli heves kırarsa, hevesleri kaçtığı için pişman olacakları işlerden de vazgeçmiş olur gruptaki diğerleri.
  • anlatılan fıkrayı sonuna kadar dinleyip " ben biliyodum bunu " der ve gülmez, tüm heves kaçar büzülürsün, böyle bi insan işte
  • (bkz: buzzkill)
  • (bkz: baba)
  • ya psikolojik rahatsızdır ya da hasetin tekidir.

bazılarında psikolojik tedavi gerektiren bir durumdur. daha önceleri yada hali hazırda mutsuzluğu çokça yaşadıklarından, bir kişinin hevesini kırmakta mutsuz etmekte bir sakınca görmez. bu durumu istemdışı bu şekilde yapmaya başlar.
    ya da kişi haset etmeyi huy edinmiş, kıskançlığı aşırılığa varmış ta olabilir.
    (bkz: huy çıkar can çıkmaz)

bu durum değerlendirilmeli, kişi haset mi yoksa psikolojik tedaviye mi ihtiyacı var analiz edilmelidir.

ya da siz en iyisi güzel şeyleri heves ettiğiniz şeyleri paylaşmayın da bulaşmasın hastalık.
  • bu hayatta her zaman uzak durulmaya çalışılan ama her delikten çıkan insandır. allah belasını versindir. tek yaşama sebebidir.
hesabın var mı? giriş yap