• tanım:dünya gözüyle görmeden göçüp gitmek istemediğim,iran'ın ırak sınırında bulunan merivan şehristanına bağlı bir bölge.

bölgenin merkezi uraman taht denilen bir köydür.taht merkez anlamına gelir ve köyün karşısında bulunan dağa da ismini vermiştir.
    buranın eskiden zerdüştlerin sığınağı olduğu iddia ediliyor.hewraman goranicede yağmurlu,bereketli anlamına gelmektedir.halk ağzında 'huraman' diye de anılır.zerdüştilikte ise 'hur' ateş,'aman' da yükselmek anlamına geldiğinden bölgeye 'ateşin yükseldiği yer' anlamı atfedilmiş.
    11.yüzyılda yaşamış,evi ve mezarı orada bulunan bir alim olan pir şaliyar adına her sene törenler düzenlenir.
    bölgede yaşayanların çoğu da şafi mezhebine bağlıdır.
    ben dikkatimi çeken yerleri sadece şöyle bir özet geçtim daha fazla bilgi için şuraya bakılabilir.

aslında benim en çok dikkatimi çeken nokta mimari ve yerleşim olarak bana mardin'i hatırlatmasıdır.hem evlerin taştan yapılmış olması hem de özellikle bir evin bahçesi veya avlusu başka bir evin damı olabiliyor bu iki yerde de.zira bakın hewraman ve mardin.
    iran her zaman etnik ve kültürel anlamda merak uyandıran bir ülke olmuştur bende.belki de bir parça da olsa oralara ait olduğum içindir.
    bir gün görebilmeyi diliyorum.
    vesselam.
hesabın var mı? giriş yap