şükela:  tümü | bugün
 • kesinlikle albümün en iyi şarkısı. hatta gelmiş geçmiş en sağlam opeth parçaları (bir sürü var gerçi) arasında da yer alabilir. taptım lan!
 • two years
  in your heart
  one moment of doubt

  two lives
  torn apart
  one second from now

  held him
  in your arms
  your fever subside
  always safe from harm
  kept demons inside

  still you always start runnin'
  towards the light
  from the moon
  some way mother cried
  left us space here
 • psikopat bir şarkı.. opeth'in karakteristik ezgilerinin yanında hababam sınıfı'nın hüzünlü sahnelerine müzik olabilecek bölümleri, onu geçtim, sevgili ile karşılıklı romantik bir yemek yerken dinlenebilecek bir piyano (klavye?) bölümü bile vardır.. çokzel..
 • yunanca "hex" altı (6) anlamına gelirken omega da yunan alfabesinin son harfi.

  ayrıca hex'in bir anlamı "uğursuz", omega'nınki ise "ölüm", "son".

  süslü bi isim yani. sözler de bi o kadar sade. sade sözlerin basit durmadıkları zaman herbişeyden daha etkileyici olabildiinin de örneği olmuş. bi de çook güzel şarkı.
 • mikael akerfeldt bir röportajında söylediğine göre bu şarkının sözlerini yazarken (hessian peel'da da aynı şekilde) çocuğu olduktan sonra intihar eden eski kız arkadaşından esinlenmiştir. yanlış anlaşılmasın tabi kadın çocuğu olduğu için intihar etmemiş, zaten garip, sorunlu birisiymiş. hatta mikael çocuk sahibi olduğunu öğrenince belki artık kız kendini toparlar diye düşünmüş ama sonra bir de bakmış ki intihar etmiş. bundan çok etkilenmiş olacak ki watershed'deki 2-3 parçanın sözleri onunla alakalı.
 • her şarkının bir çağrışımı vardır bazıları için. ben de onlardan biriyim. hex omega her nasılsa bana h.p. lovecraft'ın habis kahramanlarını ve karanlık tasvirlerini anımsatıyor. parçanın girişi özellikle lovecraft'ın dünyasına davet eder gibi. elbette opeth'in böyle bir kastı kesinlikle yoktur. ve hatta durumu bu boyuta sokuşturan yalnızca benimdir. belki de bu densizliğimin sebebi dagon'u okurken kulaklığımdaki şarkının hex omega olmasıdır. şayet siz de lovecraft ve opeth seviyorsanız, parçayı dinlerken kept demons inside kısmında tekrar düşünün derim. belki farklı çağrışımlar da bulabilirsiniz ki bu kesinlikle parçanın başarısının ve evrenselliğinin ispatıdır.
 • hex omega - 05:50 de giren kısım, opeth'in bence gelmiş geçmiş en ağır rifflerinden biridir. adama tokat atıyor resmen. efsane!
 • watershed'in kapanışını gayet güzel biçimde yapan şarkıdır, güzel solosu ve melodileri ile dikkat çeker. kapanış riffi çok delidir, direk böyle kıyamet günü melodisi gibidir, ilelebet hastasıyımdır. bir de 4:43'te giren "still you always start runnin'..." kısmındaki vokal melodisinden sadece ben mi abartı bir ibrahim tatlıses tadı alıyorum diye çokça merak etmişimdir.

  iyi şarkı işte. opeth artık bu kafalarda değil pek.
 • en vahşetullah opeth şarkılarındandır. 4:43'te 'maraş'tan bir haber geldi' edasıyla girmesi de 'acaba akerfeldt'in ataları maraşlı mı? sorularını akla getirmiyor değil.

  hayal gücü editi: efendim günlerden bir gün opeth stüdyoda bu parçayı icra ederken küçük bir çocuk kayıt anında içeri girer ve elindeki paketi verir. paketi açınca akerfeldt yıkılır. aslında brutal olması gereken 'still you always start running' kısmı arabesk gibi çıkıvermiştir. parça bittikten sonra apar topar ayrılan akerfeldt 'hüop parça nolacak lan!' sorularını yanıtsız bırakarak sırra kadem basar.

  notun içeriğini hala kimse bilmemektedir...

  edit 2: paketten 1 kg. maraş dondurması ve not çıkmıştır. notun içeriği:

  "ataların maraşlı bunu unutma ve bununla gurur duy. parçayı düzgün oku lan ağzını yüzünü siktirtme. -kahramanmaraşlı abdullah"
 • son ses kullaklıkla müzik dinlerken bu müzik shufflenırsa girişi hassiktir tepkisi verdiriyor.