şükela:  tümü | bugün
  • kilim veya halidan yapılmış iki gözlü çanta....
  • hurcun, taşıma hayvanlarının (kadana, katır, at, deve, eşek) iki yanına asılarak heybe olarak kullanımı da vardır.
  • (bkz: heybeliada)
  • iranlı hanımefendi bakiyyih nakhjavani'nin inkılâp yayınlarından çıkan bir kitabının adı.
  • bir sevinme,ferahlama nidası.ama biraz uzatılarak söylenmelidir.-heyyyyyy beeeeeeee!!!
  • istanbul'un anadolu yakasında, hatta belki de sadece erenköy taraflarında yeni yeni açılmaya başlamış marketler zinciri.
  • şok tarafından satın alınmasıyla, suadiyede yüzer metre arayla üç şubesi olan marketler zinciri.
  • ''heybe'', ondokuzuncu yüzyılın ortalarında, osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yer alan mekke ve medine arasındaki hac yolculukları sırasında dokuz farklı kişinin başına gelenleri anlatan, büyüleyici bir roman... bu dokuz kişi; hırsız, gelin, haydut, sarraf, köle, hacı, imam, derviş ve ceset' tir ve heybe elden ele dolaştıkça hepsinin de yaşamını değiştirir; herkes kendisiyle yüzlemek zorunda kalır çünkü. ''heybe'' egzotik duyarlılıkla örülmüş, gizemli bir dünyaya çağırıyor okurları. üstelik yaşam ve ölümün anlamına ilişkin sarsıcı ipuçları barındıran bir dünya bu... (arka kapak yazısı)

her kitap severin okuması gereken olağanüstü bir kitap. ölümün, yaşamın, tanımadığımız insanların v.b. kavramların ilginç bir bakış açısıyla betimlendiği bildiklerimizden başka bir kitap bu. ben şahsen algımda ciddi kaymalar yaşadım okurken. bakiyyih nakhjavani' ye teşekkürler böyle bir kitap yazdığı için.
  • şükran kurdakul'un bir şiiri:

doğumu antalya'dan getirdim,
    yenikapı'nın bilmediğim bir evinden..
    binbaşım yeni gelmiş cepheden,
    anam en güzel yaşında.

çocukluğu topkapı'dan getirdim,
    tarhana çorbası kokar.
    bir gecesini görsem yetimliğin aynasında
    anıları durdurmak gelir içimden.

ilk gençliği izmir'den getirdim,
    özgürlük sözcüğü yetmez anlatmaya..
    nasıl sığmış avuçlarıma koca dünya,
    kitabın biri insan, biri ben.

denizli'den getirdim
    mahpushane işi bir fotoğraf.
    kayar gider belleğimden,
    ne kadar yattım, ne zaman çıktım, ne zaman girdim?

balıkesir'den yüz köyün adamını getirdim
    gözleri hüzün çiçekleridir
    kimi kuşkuyla bakar yüzüme,
    kimi kardeş bilir beni.

kadıköy'den kimi getirdim bilirsiniz,
    yılların eskimeyen şiiri.
    yeni çağlara birlikte yürüdüğüm,
    bilmediğim çağlardan gelen.