şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1. dünya savaşından sonra ingiliz ve yunan işgallerinin olumsuzluğunu örtbas etmek ve halkın milli mücadeleye katılmasını önlemek icin anadoluya gönderilmiş heyet.
  (bkz: akil adamlar)
 • osmanli da yapilmis bir sey haliyle iyi olmali osmanli zamaninda yasanmis bir sey kotu olabilir mi hic?. akp akil adamlar in buna benzetilmesine niye kiziyor anlam veremiyorum.
 • bazı orospu çocuklarının akil insanlar komisyonu'na benzetme çabası içinde olduğu heyet.
 • nasihatçılar :1919 yılında padişah vahdettin'in mesajını halka iletmek üzere kurulmuş, başlarında genellikle bir şehzadenin bulunduğu tanınmış kişilerden oluşan gruplar.
  padişah onları memleketin durumunu halkın kabul etmesini sağlamak için görevlendirmiştir.
  (bkz: rıza nur) gibi bir hain de bu görevdeydi.
 • erzurum ve sivas kongreleri'nden sonra önemini yitiren heyettir. ali galip olayı'nda da malatya'ya gönderilmiştir bu heyet.
 • "yunanlıların, avrupa’da, türklerin rumları öldürdüğü yolundaki propagandası sonucu ingilizler bâb-ı âli’ye başvurarak rumlara karşı girişilen katliamın durdurulması için tedbir alınmasını istedi. bu teklif hemen kabul edildi ve sözü edilen nasihat heyeti kurulup yola çıkarıldı.

  yunanlılarla ingilizlerin istediği de zaten bu idi. bâb-ı âli, anadolu’ya heyet göndermekle, rumlara zulüm yapıldığını, onların toplu halde öldürüldüğünü resmen kabul etmiş oluyordu.

  nisan 1919 ortalarına doğru heyetle ilgili hazırlıklar tamamlanmıştı. şehzade abdürrahim efendi başkanlığında anadolu’ya gönderilmesine karar verilen heyette şunlar bulunuyordu: bahriye eski nazırı ve ayandan ali rıza paşa, divan-ı harb-i örfî eski reisi mahmud hayret, süleyman şefik paşa, erkân-ı harbiye mirlivalığından emekli ali fevzi, bursa müftüsü ömer fevzi, pazarcık eski müftüsü halil fehim, karahisar eski mebusu yanko güvenidis, dahiliye nezareti memurin-i kalem müdürü ohanes ferid"