şükela:  tümü | bugün
 • fethuş şam cephesi ve bir kaç grubuñ oluşturduğu çatı örgüt.
  logosu
  kuruluş bildirisi
  kuruluş bildirisinin çevirisi
 • son model el-nusra örgütü. fırat kalkanı cihatçılarından nureddin zengi hareketi de bu yapılanmaya teşrif etmişler.
 • bu oluşuma katılan nureddin zengi grubunun fırat kalkanına katılan birlikleri çok önceden nureddin zengi'den ayrılarak feylak-uş şam grubuna katıldılar.

  yeni oluşturulan grubun lideri ahrar'ın önceki lideri olan ebu cabir'dir. muhalif birlikler son dönemde ahrar ve nusra ekseninde iki gruplaşmaya gittiler. idlib özelinde kuzeyde mevcudiyeti bulunan gruplar nusra ile yaşadıkları sorunlar sonucu ahrar'a katıldılar. bu katılım yaklaşık 8 - 10 bin arası rakamlara ulaştı. diğer yandan başta nusra* olmak üzere nurettin zengi ve birkaç grup tahrir şam çatısı altında birleştiklerini açıkladılar.

  ahrar'ın liderleri tahrir şam'ın kuruluşunu kutladılar ve elemanlarına bu oluşum hakkında olumsuz beyanat vermeyi yasakladılar. orospu çocuğu beşşar esad.
 • esad'dan sonra sözde ikinci operasyonunu cundul aksaya karşı başlatarak, nusra cephesi denen hainler sürüsünün ahrar el washington'a biat etmiş olduğunu gösterdiler.

  nusra cephesi daha düne kadar türkiyeden çıkmayan ebu cabir'e, abd'den silah yardımı isteyen ahrar el şam'a biat etti ve bazı dangalaklar bunların safında şam cihadına gidiyor.
  aslında bunların ne mal olduğunu ve sonlarının ne olacağını en iyi hama çatışmaları sırasında cundul aksa savaşçısı söylemişti.

  "katar'ın paralı askerlerini temizleyeceğiz."
  htş katar-suud- türkiye ekseninde kırılmanın ürünüdür o kadar.

  "bu ihanete ortak olanlar da sesini çıkarmayanlar da haindir."
 • israil uçaklarının vurulması ardından taaruza kalkan yeni oluşum. kısa sürede bu kadar hızlı ve etkili oluşuma sen hayırdır derler.
 • şam kurtuluş heyeti. nusra cephesi'nin "biz el kaide değiliz" denemesi "şam fetih cephesi"nin abd tarafından terör örgütü listesine alınmasıyla başarısızlığa ulaşmasından sonra yaptığı ikinci deneme. bu kez başarılı olmuşlar sanırım.

  abd, el kaide bağlantılı tahrir'uş şam'ın terör örgütü olmadığını bildirmiş.
 • kanada tarafından terör örgütleri listesinden çıkarılan yapı.

  amerika tarafından terör örgütü olmadığına dair resmi bir açıklama yok.

  amerika geçtiğimiz haftada cevlani'nin başına 10 milyon dolar ödül koydu. at sikine kelebek konmuş gibi yazılan entrylerin tedavülü yok.

  orospu çocuğunun katlettiği üç yün bin insana, yerinden ettiği on milyon insana karşılık emperyalizmle mücadele kılıfı uydurmaya çalışıyorsunuz. o mücadeleyi satır satır takip ediyorsunuz. o küfrettiğiniz emperyalistlerin o alkışladığınız antiemperyalistlere tek bir tokat dahi vurmadığını adınız gibi biliyorsunuz. buna karşılık cihatçı teröristlerin dünyanın en güçlü iki hava gücü karşısında direnişini izliyorsunuz. tribünlerin bizans tarafındasınız. gücün orospuları sizi.
 • haberin ilk versiyonunda şu ifade yer alıyordu:

  "the state department did issue a statement in march, in arabic only, branding hts a terrorist group. but the state department's nicole thompson told cbc that was a mistake. though closely affiliated with al-nusra, hay'at tahrir al-sham is not a designated terrorist organization," she said in an email. "the statement you found should have said al-nusrah front and has been corrected."

  (meali: dışişleri bakanlığı'nın htş'yi terör örgütü sayan yegane açıklaması mart ayında sadece arapça olarak yapıldı. ancak dışişleri bakanlığı'ndan nicole thompson cbc'e yaptığı açıklamada, bunun bir hata olduğunu söyledi. nusra cephesi'yle yakından bağlantılı olsa da, htş 'terör örgütü sayılanlar'dan biri değil. sizin bulduğunuz açıklama, nusra cephesi demeliydi ve düzeltildi") (orjinal habere şurdan ulaşabilirsiniz http://www.moonofalabama.org/…a-supplies.html#more)

  haber ses getirince önce abd'nin suriye büyükelçiliği adlı twitter hesabından bir açıklama yapıldı ardından da dışişleri'nin düzeltmesi geldi. cbc, "haberin orjinal versiyonunu şu şekilde editledik" demeden habere yeni açıklamayı girdi eskisini tümüyle çıkardı. http://www.cbc.ca/…a/terror-list-omission-1.4114621)

  abd'nin gönderdiği binlerce tow'la idlib'te 'hilafet kuran' cihatçıların sözlük sözcüsü de gelmiş atar yapıyor "haberde öyle bir ifade yok" diye. ki bu mübarek cihatçılarının israille sıkı fıkı ilişkilerine, israil'in "valla esad olacağına el kaide olsun" diye açıklamalar yapmasına, bm'nin golan tepeleri'ndeki siyonist-cihatçı işbirliğini ifşa etmesine falan hiç girmeyeceğim...

  dünyanın en büyük iki hava gücüne karşı direniyorlarmış... vay be... attıkları tow kimin malı? colani'nin başına altı yıl sonra ödül koyunca döktüğün göz yaşlarınla, clinton'un maillerinden çıkan "suriye'de el kaide bizim safımızda" analizciklerini de 'trübünlerin ehli hak tarafından" yad edersin artık...
 • türkiye'nin gözdesi ahrar'uş şam'ı iki gün içinde ezip geçerek, idlib'i tek başına kontrol etmeye başlayan örgüt.
 • (bkz: 6 ekim 2017 idlip operasyonu)

  ileride adını epey duyacağımız örgüt.