şükela:  tümü | bugün
  • yoğun araştırmalarıma rağmen çözemediğim farktır. birinde cama yapışmış etiketi cihaz okuyor kartta ise biz kart bir yere mi okutuyoruz..

bilen varsa yeşillendirsin bir zahmet.

nelerle uğraşıyoruz arkadaş...ne abuk bir ülkedeyiz
  • hgs etiketi plaka değişince kullanılamazken, hgs kartı plaka değişimi ile kullanılmaya devam ediyormuş.

20 tl kart için fazla ama bakalım neler olacak.
  • hgs kullanıp aldığın aracı uzun süre değiştirmiyorsan etiket olan daha makul.

yok herhangi bir sebeple hgs kullanıp araç değiştirmek zorundaysan kart almak daha makul.

etiket bir kez alınır, alınan aracın plakasına ait olur yani aracı satarken gidip bu etiketi iptal etmeniz gerekir, etmezsen bir geçiş ihlalinde cezası eski sahibi olan size kitlenebilir. yeni araç alınca kullanacaksan yeniden etiket almak gerekir ve tabi yeniden ücret ödemek ve bakiye yüklemek gerekir. şu anda 5tl etiket 50tl zorunlu bakiye

kart ise biraz daha işlevsel, kart bir kez alınır araç değiştirince karta kayıtlı plaka güncellenir ve kullanıma devam edilir yeniden kart ücreti, bakiye yüklemesi gerekmez çünkü eski bakiye kullanılır.

misal benim yaşadığım yerde hgs ile hiç işim olmaz, işim bir kez düştü diye aldım içinede mecburen 50 yükledim. bir kez otoyol kullandım 11tl kesti. şimdi benim kimbilir bir daha ne zaman işim düşecekte kullacağım, ve aldığım aracı da kimbilir ne zaman değiştiririm bu durumda benim için etiket daha makul.