şükela:  tümü | bugün
 • uzun yıllardan beri kendi çapımda plak ve cd koleksyonu yapan birisi olarak high fidellity kısaca hifi bir müzik sisteminin iyi ve kötü yanlarından bahsetmek istiyorum.

  iyi yanları: gerçekten paraya kıyıp kaliteli hifi bir müzik sistemi aldığınız zaman sevdiğiniz bir albümü bambaşka bir zevk ile dinleyebilme olanağına sahip olmaktasınız. buna örnek vermek gerçekten çok zor, hiç yememiş birisine lüferin lezzetini anlatmak gibi birşey olup ancak dinleyerek anlayabilirsiniz.

  kötü yanları: uyduruk sony, pioneer kenwood vb müzik sisteminde zevk ile dinlediğiniz nice albüm artık aynı zevki vermemeye başlayacaktır. çünkü hifi bir müzik sisteminde iyi kayıtlar mükemmel sonuçlar verirken kaydı sırasında özenilmeyen yada çok eski kayıtlı albümlerde ses kallitesi belirgin bir şekilde çok rezalet çıkmaktadır.

  gerçek bir hifi müzik sistemi çok pahalıdır. yalnızca bir çift giriş seviyesi hifi hoparlör fiyatına tam teşekküllü bir sony müzik seti, dvd player ve ev sinema sistemini topluca satın alabilirsiniz. buna rağmen benim şahsi görüşüme göre hifi bir sistemden aldığınız keyif verdiğiniz her kuruşu hakkettirecek boyutta olacaktır. evli iseniz işiniz zor çünkü karşınızda ikna edilecek bir kişi vardır ve bu kişi doğal olarak bu kadar parayı iki hoparlör bir anfiye vermenizi pek anlamsız bulmaktadır.

  hadi parayı buldunuz hatunu da bir şekilde ikna ettiniz aletleri aldınız, bu sefer evinizi müzik sistemine göre dekore etmeye başlayacaksınız ve çok uçarsanız derin bas seslerin duyulabilmesi için daha geniş bir eve taşınmanız gerekecektir. (bas seslerdeki duyulabilme alt frekansı hoparlörden uzaklığınızla doğru orantılıdır)

  daha çok evde oturacaksınız ve daha az sokağa çıkacaksınız, en azından bu biraz tasarruf sağlasa da sokağa çıktığınızda alacağınız yeni cd’ler tasarruf ettiğiniz paraları çabuk bir biçimde harcamanızı sağlayacaktır.
 • hifi, "high fidelity" yani aslına uygunluk (sadakat) anlamına gelmektedir. bazı teknik açılardan hata payı belirli oranlarin altında olan yani hifi normlarına uygun müzik sistemleri hifi sistemler olarak kabul edilmektedir. hifi normları biraz basit kalınca ve piyasayı hifi cihazlar sarınca daha yüksek bir performans düzeyini ifade etmek için high end ve ultra-fi gibi iki kavram daha geliştirilmiştir. high-end ve ultra-fi kavramları arasındaki farklar net değildir ama ikisi için olabilenin en iyisi tanımı yanlış değildir. böyle bir sistemin fiyatı 100.000 usd yi geçebilir.

  hi-fi sistem kurulumunda için öncelikler şöyledir
  1 – öncelikle iyi ve amacınıza uygun bir hoparlör.
  2 – kaliteli bir ses kaynağı (cd, dvd, tape yada pikap olabilir)
  3 – hoparlör ile uyumlu bir anfilikatör
  4 – sesi taşıyacak kablolar. iyi bir kablo fiyatı 6 usd\metre olursa şaşırmayın.
  5 – parçaların uyumu. uyum olmazsa fiyasko ile sonuçlanabilir.
  6 – odanın akustiği

  ses kalitesi nedir sorusu aslında pek konuşulmamaktadır şudur ki ses kalitesi hoparlörlerden gelen sesin netliği yada berraklığı mı? yoksa gerçeğine yakınlığı mıdır? asıl ses kalitesi gerçeğe yakınlıktır. james boyk "thinking person's guide to stereos" adli makalesinde "bir müzisyen olarak hifi sistemlerin canlı müziğe kıyasla en zayıf oldukları alanın dinamik aralık olduğunu görüyorum" demektedir. bir müzik sisteminde alçak seslerle yüksek sesler arasındaki fark ne kadar büyükse sistem canlı müziğe o kadar yakin ses vermektedir. burada da müzik sisteminin "zorlanması" sonucu yüksek ses veriyormuş hissi yaratması ile gerçekten yüksek ses vermesini karıştırmamak gerekir.

  hi-fi cihazı test ederken ve alırken şunlar yapılmalıdır,
  bas, tiz, seslerin kalitesini aramayın. sadece onlar sizi yanlış yönlendirir
  sadece müziğin ve enstrümanların sesini dinleyin.
  enstrümanların seslerini birbirinden ayırabiliyor olmalısınız
  bir süre sonra müziğin sizi yormaması gerekir.

  günümüzde ses sistemleri tamamen dijital sistemlere kaymaktadır. tüm hifi üreticileri pazardan pay almak için ürünlerini ev sineması yönünde geliştirmektedir.
 • elektronik müzik cihazları icin belirlenmis bir standart. bu standarda dahil olmaları icin thd (total harmonic distortion - toplam harmonik distorsiyon -ilettikleri sesin bozulma miktarı) binde ikiyi gecmemelidir. bu standartın cok altında bir bozulma katsayısı ile calısan cihazlar ise bir üst (en üst) kategori olan high end kapsamına girerler.
 • yüksek sadakat müzik grubunun adını koyarken esinlendiği terim.
 • amerika'da bizim müzik seti dedigimiz seye hi-fi, daha ufak muzik seylerine de stereo diyorlar.
 • giriş seviyesi hi-fi sistemler bile şu marketlerde satılan 5+1, 7+1, 10+1..... diye giden, tamam 10+1 kıçımdan uydurma, sistemleri yer. çok tanık oluyorum adam diyor müzik de dinlerim filan, ama gidip sinema sistemi alıyor. o yüzden biraz da uyarı yapmak amacıyla yazıyorum. burada bizim halkın inanılmaz bir teknoloji cahilliği var. şimdi bu adam ev sinema sistemleri için diyor ki, "ben müzik dinleyeceğim, 1000 watt, 7 tane de hoparlörü var deli olur" filan. hocam sana şöyle basitçe örnek vereyim, giriş seviyesi bir hifi'de tak türk sanat müziği enstrümantal bir müzik, 1 metre ötende canlı performans olduğunu zannetmezsen ben de davul olayım. ah be kardeşim, yanarım yanarım da ufak yollu da olsa bir hi fi'de müzik dinlemediğine yanarım. kısacası, adamın aklını alır bu.
 • bildigin para tuzağı. hep daha iyisi olabilen olgu. hastalık. pisman mıyım? asla.
 • bo$nakca
  bogomi $uti
 • satıcılar için "kar marjı yüksek" anlamına gelir.

  fiyatlar hep %30-35 fazla yazılır.
 • hakkında bilgisi olmayanların salladığı konu. aha

  dijital bir kaynaktan çalınan müziğin her türlü dac ile çözülmesi gerekir.

  cd player ise genelde içinde dahili dac bulunur. nadiren cd transportlara harici dac bağlanır.
  network player veya streamer ise içinde dac olur veya yine harici dac a bağlarsın.

  cep telefonu ise ya içindeki dac ı kullanırsın veya usb otg ile harici dac bağlarsın.

  bluetooth ile çalıyorsan yine bir dac sinyali analoğa çevirir.

  dolayısı ile pc bile olsa bir dijital kaynaktan ses dosyası çalınıyorsa illa ki bir yerlerde dac vardır. olmalıdır. yoksa ses diye bir şey olmaz.
  ses kartı dediğiniz şeyin içinde dac vardır. adc vardır. mikrofon ve kulaklık amfisi vardır.

  avarellerin dediği gibi media playerin işlemcisi istediği kadar sağlam olsun hatta isterse ryzen 7 , core i7 olsun yine dac çözer sesi. merkezi işlemci ses çözmez. kaldı ki mediaplayerlerin büyük çoğunluğu çok tırt daclara sahiptir.

  öyle benim 5 bin euroluk avr amfim var dac a gerek yok diye bir dünya yok. içinde dahili olarak iyi veya kötü bir dac var. ancak senin dünya para verdiğin avr ortalama kalitede bir hi-fi sistemin yanında ezilir kalır.

  ister dahili dac ile kullanın ister önüne iyi bir dac kullanın sonrasında avr cihazını sadece amfi olarak sürün sonuç hep ortalama olur. fazlası çıkmaz. ortalama kullanıcıyı tatmin eder.

  iyi bir sistemde herşey belli dengede olur. eli yüzü düzgün bir dac ve peşine bağlanmış kaliteli amfi + speaker setinin lezzeti bir milyon çipetpet gücündedir.
  bir defa kaliteli sistemde müzik dinleyen ehil bir kulak başka sistemlerde müzikten lezzet almaz.