şükela:  tümü | bugün
 • turk mutfagi nda antalya ya ait bir meze.

  malzemeler
  250 gr açık tahin,
  2 adet limonun suyu
  6 iri diş dövülmüş sarmısak
  3 çay kaşığı tatlı toz kırmızı biber
  3 çay kaşığı kimyon
  2 çay kaşığı toz karabiber
  2 çay kaşığı acı pul biber(isot olmaz)
  1 çay kaşığı tuz
  1 su bardağı ılık su

  hazirlanişi
  tahinin tamamı derince bir kaba konur. sayılan baharatlar ve tuz eklenir. önce limon suyunun yarısı eklenerek tahta kaşıkla iyice karıştırılır. hibeş koyu bir hal alınca ılık su yavaş yavaş eklenerek karıştırılır. böylece hardal kıvamı elde edilmeye çalışılır. bunun için limon ve ılık sudan yararlanılır. tahinin yağı hibeşin üzerinde yüzmememelidir.
  damak zevkinize göre daha fazla sarmısak, limon ve acı pul biber konabilir.
  yazın yapılması pek tavsiye edilmez. çünkü kuvvetli bir mezedir. sıcakta aşırı hararet yapar.
 • "ister zengin ol ister fukara,en güzel mezedir hibeş rakıya" diyen antalyalı kişi için,rakı aleminin en önemli bileşeni..
 • nohutsuz humus.
 • hem rakının yanında hem de normal öğünlerde tüketimi büyük zevk veren mükemmel bir antalya mezesi.

  yine başka bir mükemmel antalya yöresi lezzeti için:

  (bkz: antalya usülü piyaz)
 • en iyi rakı mezesidir. yanında başka bişeye ihtiyaç bile bırakmaz (bi de köpoğlu varsa tabii masada içim ürperiyor). ayarı tutmadımı bi boka benzemez. işinin ehli yaptımıdı dadından yinmez.
 • yapılırken tahinin yağını çıkarmanın mühim olduğunu eniştemden öğrendiğim meze. tahini bir gün öncesinden bir kaba boşaltarak üzerinde biriken yağ kaşıkla alınır,dinlendikçe yenisi gelir, usanmadan yine alınır.yağ süzüldükten sonra malum işlemlere geçilir. ömrü çok uzundur, bol bol yapılabilir.ayrıca anne günlerinde de afiyetle tüketilir.
 • (bkz: hi5) *
 • üniversite yaşamımda çokça insana sevdirdiğim meze. hani meze dedik de, taze bir ekmek ile akşam yemeği, gece atıştırılacak aparatif olarak düşünülebilir. yapılışı çok zor olmasa da, anne yollayınca bir farklı oluyor tabi.

  (bkz: çok güzel lan)
 • tek çekilmiş tahinin bol limon, sarımsak, kimyon, tuz, kırmızı toz biber ile ılık su eklene eklene karıştırılması, ezilmesi işlemleri sonucunda elde edilen yeme yapıtı.

  kahvaltıda duman attırır. çemeni falan ezer geçer. hani reçellere karışmıyorum, ayrı dünyaların insanlarıdırlar. tek sıkıntısı sarımsak olabilir. işte sabah sabah kokmayayım falan diyecekseniz.

  sabah kahvaltısında yenecek olanının beklemişi, iyice demlenmişi makbuldür. kızarmış ekmeğe de sürülebilir. peynirle pek sevişirler.

  tabi ki asıl maharetini rakı içilirken gösterir. rakının acılığını siler, dönüştürür.

  faidelidir, lezzetlidir.

  canımın içi.