şükela:  tümü | bugün
 • ekonomist dergisine göre türkiye'nin de aralarında bulunduğu, askerin yönetime kısmi müdahalelerde bulunabildiği melez yönetim şekli.venezuela,bosna,rusya vesaire de bu kategoride imiş.
 • demokrasi ile diktatörlük rejimi arasında yer alan yarı otoriter ülkeleri tanımlamak için kullanılır.

  türkiye demokrasi endeksinde tanzanya, uganda gibi ülkelerle birlikte (hibrit) melez rejim olarak gözüküyor.
  https://infographics.economist.com/…democracyindex/
 • 22 ocak 2020’de yayınlanan the economist grubuna bağlı araştırma ve analiz ünitesi olan the economist ıntelligence unit’in 2019 demokrasi endeksi’ne göre geçtiğimiz yıl “demokraside geri adım ve küresel protestolar yılı” olarak adlandırıldı. raporun belirlediği kriterlerce hesaplanan ortalama küresel demokrasi puanı 2018’de 5,48 iken geçtiğimiz yılda 5,44’e gerileyerek endeksin uygulanmaya başlandığı 2006 yılından itibaren en düşük skoru elde etti. rapora göre 2019 yılında bu oran, ekonomik krizin damga vurduğu 2010 yılından bile daha geride.

  türkiye'nin de içinde yer aldığı melez/hibrid rejimler şöyle tanımanıyor: seçimlerin adil ve/veya özgür olmasının önüne geçebilecek düzensizlikler, muhalefet üzerinde baskının varlığı, kusurlu demokraside olduğundan daha ciddi bir siyasal kültür zayıflığı, hükümet işleyişinde ve siyasal katılımda aksaklık. rapor, bu rejimlerde yolsuzluğun yaygın, kanunun güçsüz olduğunu belirtiyor. sivil toplum da yeterince güçlü bulunmuyor. tipik olarak gazeteciler üzerinde baskı ve yargının tarafsızlığında zedelenme görülüyor.

  detay: https://www.dogrulukpayi.com/…-nda-turkiye-nin-yeri
 • economist intelligence unit (eiu) kurumunun demokrasi indeksi arastirmasina gore ulkemizin de icinde bulundugu demokrasi kategorisi. bu rapora gore turkiye demokrasi indeksi siralamasinda 167 ulke arasinda 110. sira ile hibrit rejim statusune sahip ulkeler arasina giriyor. hemen hatirlatayim hibrit rejimin hemen bir alti diktatorluk!

  hibrit rejim ulkelerinin temel karakteristik ozelliklerini saymak gerekirse:

  1. secimler genel olarak adil degil ve secim hileleri yaygin
  2. muhalefet devleti yoneten "parti devleti" tarafindan baski altinda tutuluyor, gazeteciler ve muhalif insanlar tutuklaniyor yada baski altinda tutuluyor ve sonucta insanlar medyada kendilerini ozgur bir sekilde ifade edemiyor.
  3. tum bu baskilardan dolayi muhalefet partileri ve sivil toplum orgutleri gelisemiyor, halk bu korkutma ve baski ortaminda politikaya girmek istemiyor ve bu yuzden halkin politikaya katilimi dusuk oluyor.
  4. devlet kaynaklari iktidarin kendisinden olanlara pay edildigi icin bu ulkelerde yolsuzluk cok yaygin. bu halkin ahlaki olarak yozlasmasina neden oluyor. herhalde yolsuzlugun oldugu ulkelerde bilimsel ve teknolojik ilerlemenin olmasinin imkansiz oldugunu soylememe gerek yok.

  kaynak