şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır sinema ve romanlarda bir çok bilimkurgu öngörülerine şahit olduk, bir çoğu da gerçekleşti. çocukken loganın kaçışı isimli filmde şimdiki incecik lcd tv lerin atası vardı duvarda bir çerçevede büyük ekran incecik televizyon.vay lan televizyona bak derdik. tabii ki o sahteydi ama gerçekleşti.

gerçekleşmiş olanları hepimiz biliyoruz da bazıları 'bence' hiç bir zaman olamayacak.

misal zamanda yolculuk ve ışınlanma. bunun dışında da yapay zekanın insan zekasına ulaşabileceğini de düşünmüyorum. bir çok açıdan bilgisayarın imkanları ile insandan üstün olacak (zaten öyle) ancak hani şu filmlerdeki gibi '' tam ifade edemediğim'' insanı seviyeye ulşamayacağını düşünüyorum. mesela sevmek aşık olmak üzülmek gibi. bunları simüle eden bir çok durum ifade edilebilir misal yapay zekalı köpeğe yüksek sesle bağıran , ittirip kaktıranla, sevip okşayanı hafızaya alıp ayırt etmesi, ona göre davranması , mesela birinden kaçınırken diğerine sokulmak gibi olabilecek şeyler iken, bu simulasyonları kodlamadan kendiliğinden bir değer yargısı üretmesi aşamasına gelineceğini düşünmüyorum.
  • kokunun bir yerden başka yere transferi.
  • ağaç reçinesine yapışmış sivrisinekteki kandan dinozorlar yaratmak.
  • (bkz: ışın kılıcı)

teknik olarak pek mümkün görünmüyor.