şükela:  tümü | bugün
  • ilginç bi durum.

kürtlerin gözleri niye hiç bozulmuyo lan? ben hiç gözlüklü kürt görmedim.
  • bunu duyan kürdün tepkisi.
  • gözlüklüleri ayırdık, bizden değildi
    kürtleri ayırdık, bizden hiç ama hiç değildi
    bir de isim tamlamalı bir ayrım yapalım ki en ayrımcılığın gözüne vuralım.

o zaman bütün küçük beyinli ayrımcılara geliyor:

(bkz: salak yemin ediyorum. gerizekalı bu çocuk)
  • şu şekilde açıklanabilecek durumdur.

önemli olan o gözleri nerede kullandığın, kitap,bilgisayar,tablet,cep telefonu göz bozar. bir bölgede bunların kullanılma oranı azsa gözlük kullanma oranı da az olur.

edit: cehaletle suçlayanlar olmuş.

biraz da kendini beğenmişlik yapayım o zaman. arttırayım ve okumamış, lise mezunu insanlarda gözlük kullanımının çok az olduğunu söyleyeyim. harıl harıl okuyan,ders çalışan çocuklar gözlük takar, okumayan veya okutulmayan çocuklar takmaz, bu kadar basit.

isteyen kontrollü kohort çalışması yapabilir, ben yaptım ve yapılanları okudum oradan biliyorum.

genetikleri çok da farklı olmayan, hindistanda miyopi oranı %2 iken, singapur'da %80 bulunmuş.
    bu iki ülke arasındaki farkı belirtmeye gerek yok herhalde.

avrupada %54 ve amerikada %58 olan gözlük kullanma oranı ülkemizde %18 civarındadır. avrupada en çok gözlük kullanan ülkeler isveç, izlanda ve norveçtir. ülkemiz tıp fakültelerinde okuyan öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmaya göreyse 1.sınıf öğrencilerinde gözlük ihtiyacı %63.

bir yıl önce -1,00 numara miyop olan hastanın 1 sene sonraki muayenesinde -6,00 numaraya yükseldiğini tespit edersiniz ve araştırdığında 1 yıl önce kendisine tablet hediye edildiğini ve 1 yıl boyunca sabah akşam oynadığını öğrenirsiniz.

gözlük numaraları 20'sinden sonra artıyorsa mesleğini sorun. ya muhasebeci diyecektir, ya da hukukçu. kentte yaşayanlarda köyden fazladır.

1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10

kürtlerle de hiç bir derdim yok ama şöyle bir gerçek var

sonuç: genetik etkenler gözardı edilemez ancak, ne kadar yakın aktivite, o kadar görme kusuru.
  • (bkz: turgut özal)
  • "göz neden bozulur ? kitap okumaktan . kürtler kitap okumuyor. o yüzden gözleri bozulmuyor"

bunu söyleyen , bu fikirlerle yaşayan insan var lan.

ırkçılıkla cehalet yan yana gelince böyle oluyor tabi.

edit : tırnak içindekileri söyleyen arkadaş hıyar demiş bana. ayrılıkçı kürt falan demiş. kendi kendine gaza gelip açın okuyun , kendinizi geliştirin demiş. bir de bana özel mesajla "eski sevgilim göz doktoruydu sen nesin ?" diye sormuş.

şimdi güzel kardeşim ;

1) ben kürt değilim. sırf bu sebepten "ayrılıkçı kürt" de olamıyorum.
    2) gözlerin bozulmasına sebep olan şeyleri öğrenmek için göz doktoru sevgiliye ihtiyacım olmadı; ailemdeki insanların yaşadığı göz sorunlarından dolayı öğrendim hepsini, merak etme hani.
    3) hıyar demişsin. "hayır, hıyar değilim" mı diyeyim şimdi ben buna. "hııııııı kendi diyen kendi olur , bana ne bana ne " diyor ve kapatıyorum.
    4) sen nesin diye sormuşsun. neden sordun bilmiyorum ama nereye bağlayacağını merak ettiğim için cevap vereyim. tiyatro oyuncusuyum.

see you soon
  • gözlük takan kürt sayısının aklı çalışan ırkçı sayısından fazla olduğu gerçeğini hatırlatır
  • (bkz: genellemenin dibine vurmak)
    olmaz olur mu, vardır: hem de 10 yaşındaki çok tatlı bir bıcırıkta. umarım 18 yaşında içi nefretle dolu olmaz.