şükela:  tümü | bugün soru sor
  • lazer ameliyatı tartışmalarında gelinen son eşiktir bu.

lazerle gözümü çizdirmek istiyorum dersin, konu açılır, aaa benim dayım yaptırdı, yok efendim x hastanesi iyiymiş, profesör oklitüs en modern cihazı kullanıyormuş vs vs geyik döner.

sonra baştan itibaren konuşulanları sessizce dinleyen tip, kıs kıs gülerek şunu der:

-yahu beyler, lazerle gözü çizdirmek iyi de, hiç gözlüksüz göz doktoru gördünüz mü? sizce bu göz doktorları bu ameliyattan niye olmuyorlar? demek ki sakatlık var...

ulan eşşolueşşek, dünyadaki tüm göz doktorlarını tanıyon mu sen? bi sakatlık olacak olsa zaten 20 senedir var bu ameliyatlar, ortaya çıkmaz mıydı? sanki gözlükçüyle ortak çalışıyor, sinsi kahpe.
  • cok az da olsa derinlik algısında problem yarattığından dolayı hassas islerde çalışanlar, ki bunlara bir cerrah olan göz doktorları da dahildir, tarafindan tercih edilmesi konusunda cekinceler bulunan bir operasyona dair kisinin duydugu kaygının soru halidir.
  • bu argüman/soru sunulduğunda aldığım en iyi yanıt "hayat risk almadan çok keyifsiz olabiliyor" oldu.
  • iki sene önce, doktorun "mesleğin tıp'la alakalı mı? ya da laboratuvarda çalışman gerekiyor mu? mikroskop'la işin olacak mı?" sorularıyla beni uyardığı için imâsı benim için geçerli olmayan soru.

açık açık "üç boyut ve derinlik algısında çok az da olsa fark olabilir. o yüzden özellikle laboratuvarda çalışan ve mikroskop kullanan kişilere önermiyoruz." demiştir. yani doktorların bu ameliyatı olmama sebebi bu.

"canını yidiğim, kes ulan korneamı!" şeklinde verdiğim cevaba ithafen, cebinden ilkokul'da kullandığımız lazer'i çıkartartıp göğsüme tutarak aklı sıra şaka yapmıştır, ama olsun.

not: bu ameliyat en kritik noktası kornea kesiminde kullanılan bıçak. ucuza olacağım diye bıçağı birden fazla kişide kullanan ya da dandik marka kullanan hastanelerden kaçının. doktorun ilk anlattığı buydu.
  • daha yeni vaka:

gözlükçüden gözlük beğenirken, pazarlık gücüm artsın diye şunu yumurtladım:

-şunun fiyatı nedir?
    -400 tl o...
    -400 tl mi? ya ben zaten düşünüyorum, çizdirsem mi diye...

(hata... hata... hata...)

-çizdirmek mi? çıldırmış olmalısın dostum... (optikçim ohio'lu). çizdirmek ha? peki sana bir şey sorayım.
    -sor bakalım?
    -göz doktorlarına dikkat ettin mi hiç? hepsinde gözlük vardır di mi?

(adam beni moda soktu bu soruyla... katolik misin dese, haleluya diye sarılıcam)

-hmm, evet.. hepsi gözlüklü göz doktorlarının, hakikaten öyle. (aydınlanma yaşadım)

sonuç: 400 tl bayıldım. ameliyat falan yok.
  • göz ameliyatının çok riskli ve yapılması durumunda göz bozukluğunun büyük bir ihtimalle tekrarlanacağı bir ameliyat olduğunu , bir örneklemeyle ortaya koymak için sorulan soru. the simpsonsda dahi değinilmişti lazer amilayıtının ne kadar tehlikeli olduğuna.

http://vimeo.com/27271589
  • 4-5 sene önce çizdirme muayenesine gittiğimde benden önceki hasta bir tıp öğrencisiydi ve doktor tıpta okuyorsan sana bu ameliyatı tavsiye etmiyorum deyip yollamıştı.
    benim iktisat öğrencisi olduğumu öğrenince ise istersen şimdi çizelim demişti.
  • "lazerle bozuk gözleri çizdirmek o kadar iyi bir şeyse doktorların alayı hele hele göz doktorlarının alayı niçin gözlük takıyor" olacaktı. sığmadı.

dün canım çok sıkıldı. internette gezinirken meşhur göz hastanesinin reklamını gördüm. bilmem ne profesörü işte şöyle iyiyiz, böyle şahaneyiz, dünyada göz konusunda 1 numarayız falan. tıkladım. bir de ne göreyim. gözümü çizecek doktor gözlüklü. alla alla dedim. bu nasıl iş diye de ekledim içimden. görüyorsunuz, cidden şahane köşeye sıkıştırmalı soru.

derhal telefona sarıldım. aradım bu işletmeyi. dedim benim gözlerim şu kadar bozuk şöyle şöyle. "tabii efendim hemen çizittirelim" dediler. dedim "bir saniye, madem gözleri bozuk olanların hemen çizmesi gerekiyor ve lazerle çizim süpersonik bir şey, niçin doktorlarınız gözlüklü?" sanıyorum birkaç saniyelik bir sessizlik oldu. "eeöö" gibi sesler çıkakrdı hattın diğer ucundaki hanım. "hebele hübele" gibi şeyler söyledi. inanın hebele hübele çok daha mantıklı kelimeler. enayi yerine konmak biraz sinirlendirdi beni. dedim "bana müdürünüzü çağırın." "bağlıyorum bir saniye" dedi.

bağladı;

+ buyrun efendim nsaıl yardımcı olabilirim size?
    - lazer iyi bir şeyse doktorlar niye gözlüklü?
    + eeööö efendim şimdi bu çok geniş kapsamlı bir konu
    - vaktim var, dinliyorum
    + müsait olduğunuz vakit uğrayabilrseniz size çok detaylı bir şekilde anlatabiliriz?
    - yarın 2'de oradayım?1
    + görüşmek üzere efendim
    - dıt dıt dıııt dııııııt

işte böyle tersledim. yarın da o profesörün karşısına çıkacağım. resmen tek atımlık kozum var. mantıklı gerekçe sunarlarsa çizdiririm artık ne yapayım :/

edit: profesör'ü yazamamışım. meyve parcacikli kadin uyardı sağolsun.
  • retina şekillendirme işlemini hala çizdirme olarak tanımlayan tiplerin irdelediği soru. he canım he evet karikatür çiziyorlar gözüne, ben mesela la linea'yı çizdirdim arada gözümü kapatım bakıp bakıp gülüyorum.

lasik işleminden dolayı kim kör olmuş şimdiye kadar merak ediyorum cidden. neyse ya strese girdim, kişisel la linea'mla eğleneyim bari ben biraz.

bilgi vereyim, sizin "çizik" sandığınız gözlerimle maşallah 10 yıldan fazla süredir çok mesudum.
  • cidden bende çok merak ediyorum.aynı şey lens içinde geçerli. lens öneren doktor gözlüklü çıkıyor. amacınız ne ? neyin peşindesiniz ?