şükela:  tümü | bugün
 • dusununce insani dumura ugratan bir durum. icki icen ve icmeyenler ayni ulkenin vatandasi. simdi diyeceksiniz ki hepimiz fabrikadan cikmis gibi ayni mi olalim? tabiki olmayalim ama bizdeki oran biraz denisik. soyle ki: ulkenin yarisi iciyor, yarisi icmiyor. bunun gibi iste. nasil bir ortak yan bulunur ki bu durumda? ulke yari yariya bolunmus sekilde eglenecek, evlenecek, okuyacak, meslek sahibi olacak, cocuk yetistirecek, dini vecibelerini yerine getirecek, orf, adet ve ananelerini yerine getirecek, cok gerekmedikce hayatta kesismeyecekler. vay bee....

  edit: entry'imde kucumseme yoktur. sadece bir durum tespiti vardir.
 • balım olaylara bu kadar rasyonel bakarsan eğlenemezsin. hayattan bi sikim keyif alamazsın. hayatı lunapark'a çevirmezsen de kader sana cehenneme çevirir hayatı.

  ama analiz başarılı. bu mesela şunun gibi birşey; bu ülkede bir kesimin bulamayıp çocuğuna içiremediği sütü, öteki kesim evdeki scottish fold(pahalı bir kedi cinsi) kedisine içiriyor.

  az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda sosyal ve maddi açıyla alakalı, kesimler arası fark uçurum misali olabiliyor. keşke herkes aynı gelir düzeyinde olsa ve o gelir düzeyi şımarmayacak kadar az, aç kalmayacak kadar çok olsa. ama mümkün değil şuan için.

  birde şu var; yaşam tarzı olarak bakarsak, ülkede bu kadar çeşitliliğin olması bir açıdan iyi. yoksa yanlışı görmeden doğrunun doğru olduğuna nasıl emin olacaktık ?
  ya da hoşgörülü olmayı öğrenemeyecek ve sabit fikirli olacaktık. çeşitlilik boku çıkmadıkça ve bazı konular hariç hemen hemen her konuda insanı geliştiren, hayaldünyasını ve sınırlarını genişletebilen, insana olgunluk katan bir şey.

  bunlar kesişmeyecek ne ilginç demişsin ya hani, hayır. kesişecekler. kader sınıf, din, rütbe ayrımı yapmaz. öyle olmasa, koskoca şirketlere yöneticilik yapan kadınlar kendinden çok alt tabaka olan adamlara aşık olmaz, ya da çok alakasız iki insan bir araya normal şartlarda gelemez. bunlar gerçek örnekler. kader, hiçkimseyi ve hiçbirşeyi önemsemeden ağlarını örer.
 • biz de müslüman elf'ler olarak sizin gibi orc'larla aynı ülkede yaşamaktan şikayetçiyiz ama naparsın işte.
 • birader sikeyim içkisini de maydanozun yeşilini de fabrikasının temelini de.

  her fırsatta içen bir insanım. ancak bu gibi durumlarda iletişim kurulamadığından yakınılan içmeyen taraftan yanayım.
  size ne lan?
  içiyorsanız beyninizi bir kenara koymadan, ağzınızla için şu amk içkisini. insanları bunun üzerinden sınıflandırmayın. çok biliyorsanız iki dakika sıyrılın sikik komplekslerinizden, insan içine karışın.

  yetti amk. biri şarap içiyorum diye özelden küfreder diğeri içmeyeni küçümser.

  kimsiniz lan siz? kimsiniz olum? yaşınız kaç lan sizin? ne sanıyorsunuz kendinizi? içiyorsunuz/içmiyorsunuz diye bir başkasını küçümseme hakkını kim veriyor size?
 • icki icmeyenleri kucumsedigimizi sanan genclik.... kucumsuyor muyuz? hayir. peki nedir sorun? sadece onlarla ayni ulkede yasayip ayni hayati paylasmanin nasil bir anlam kazandiracagini bulmaya calisiyoruz.