• maldoror'un şarkıları

bırakın depresyona girsin, bunca yıl kitap okumamanın karşılığı.
  • küçük prens ile başlanabilir düşüncesindeyim. veya şeker portakalı
  • gerek yok. ben kimlere ne kitaplar aldım ne kitaplar hediye ettim fayda etmedi. o yüzden uğraşmayın. okuyacak çöpten çıkarir okumayacak da önüne tepsiyle sunsan okumaz.
  • hayatında hiç kitap okumamış bir abimize açlık oyunları kitabını hediye etmiştim. tüm seriyi bitirdikten sonra da uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş'i önerdim. adam şimdi kitap kurdu yeminle benden çok kitap okuyor...

edit: bir çok arkadaşımız kürk mantolu madonna demiş, hiç kitap okumayan adamın eline o kitabı verirseniz bir daha hayati boyunca eline kitap almaz. çünkü bu kitabı okuyabilmek için belli bir birikime sahip olmak gerekiyor...
  • (bkz: sezgin kaymaz) - (bkz: uzunharmanlar'da bir davetsiz misafir)

garanti veriyorum. hiç kitap okumuyorsanız ve okumayı sevmek istiyorsanız bu kitap sizde kitap okua sevdası başlatacaktır. okumayı sevdirmek istediğim herkese bu kitabı hediye alırım, sonraları o kişinin elinde yazarın diğer kitaplarını da görürüm.
  • (bkz: le petit prince)

"...güzelsiniz ama boşsunuz, diye ekledi. kimse sizin için canını vermez. buradan geçen herhangi bir yolcu benim gülümün size benzediğini sansa bile, o tek başına topunuzdan önemlidir. çünkü üstünü fanusla örttüğüm odur, rüzgardan koruduğum odur, kelebek olsunlar diye bıraktığımız birkaç tanenin dışında bütün tırtılları uğruna öldürdüğüm odur. yakınmasına, böbürlenmesine, hatta susmasına kulak verdiğim odur. çünkü benim gülümdür o..."
  • polisiye türünde olması mantıklı olacak bir kitaptır. kitap okuma alışkanlığı kazandırması açısından sürükleyici ve kaliteli polisiye romanları/hikayeleri bir adım daha önde görüyorum. kalınlığıyla korkutmayan, içeriğiyle keyiflendiren, hızlıca sonuca giden polisiye deyince de aklıma ilk sherlock holmes hikayeleri geliyor. yerli yazarlarımızdan ahmet ümit'in çoğu kitabı bu açıdan güzeldir.

polisiye kitapları bir kenara koyarsak ben şahsen tanıdığım az kitap okuyan kişilere sıklıkla sait faik'in öykü kitaplarını(özellikle lüzumsuz adam), çehov'un seçme öykülerini, stefan zweig'in satranç'ını ve amok koşucusu'nu öneriyorum.

bazı yazar arkadaşlarımızın ulysses, tutunamayanlar, yabancı gibi kitapları önerdiklerini görüyorum ki bu oldukça saçma geliyor. tamam,güzel, siz bu kitapları okumuşsunuz, bunu belirtme ihtiyacı hissetmişsiniz (ki bahse girerim ulysses'i okuduğunu iddia eden kişileri çoğu bitirememiştir) ama hiç kitap okumayan birine bu kitapları önerirseniz en az bir kaç yıl daha bir şey okumamalarını garanti altına almış olursunuz.
  • cin ali serisi. madem hiç okumamış en baştan başlaması gerekir.
  • the strange case of dr. jekyll and mr. hyde
    kitabın adını okuyamadık kendini nasıl okuyalım dedirten kitap önerisi.
hesabın var mı? giriş yap