şükela:  tümü | bugün
  • önerdiğim kişiye göre değişir bu. the catcher in the rye (çavdar tarlasında çocuklar) fena fikir değil. şöyle bir geçmişe bakıyorum da (mesela 1942'ye dönüyorum) albert camus'nun yabancı'sını (l'etranger) önerdiğim oldu veya karşımdaki kişiye bağlı olarak hermann hesse'nin bozkırkurdu'nu (der steppenwolf) da tavsiye etmişim, ama burada "hiç kitap okumayan"dan ziyade az kitap okuyan veya okuma potansiyeli olduğuna inanıp da üşengeçliklerini yenemediğini düşündüğüm insanlara önerilerimi genelliyor olabilirim. bunlar dışında fareler ve insanlar ile kürk mantolu madonna söylenmiş, fena fikirler değiller. karşıdaki kişiyi kalın bir kitabı okuyacak potansiyelde görürsem john fowles'ın büyücü (the magus) kitabına yönlendirebilirim. onun dışında son zamanlarda çok fazla insana mahir ünsal eriş'in olduğu kadar güzeldik'ini önermişim, hiç okumayan bir insana öykü kitabı okutmanın fena fikir olmadığına inananlardanım.
  • tabi ki klasiklele başlamak. dünya klasiği de olur türk klasikleri de.
  • stephen king'den o. sonrasinda tilsim'i da okutursaniz en azindan butun stephen king kitaplarini okuyacagindan emin olabilirsiniz. stephen kingleri komple tuketmeden dean r koontz'a da bulastirirsaniz iyi olur ki ayaklari yere bassin biraz.

baktiniz dean r koontz da iyi gidiyor, renk olsun diyerek sonbahar/kis/ilkbahar kitaplari ile ejderha mizragi serisi ve uzerine cila olarak da kara elf uclemesi okuttuktan sonra artik kisiyi rahat birakabilirsiniz; ne hali varsa gorsun.

elbet ki denedim yuzde yuz calisiyor.
  • mitch albom - bir gün daha
  • kitap okumayı hiç sevmeyen kardeşime harry potter'la başlamıştık.

sonra bi daha kitap okudu mu adam akıllı, hayır. ama harry potter serisini bitirdi en azından
  • yüzyıllık yalnızlık.

varsın gerçeklikle masal arasında gitsin gelsin, sorgulasın dursun, dalıp gitsin arkadaş.

kitap okuduğunu anlayamadan bitirsin kitabı.
  • hayatında hiç kitap okumamış bir abimize açlık oyunları kitabını hediye etmiştim. tüm seriyi bitirdikten sonra da uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş'i önerdim. adam şimdi kitap kurdu yeminle benden çok kitap okuyor...

edit: bir çok arkadaşımız kürk mantolu madonna demiş, hiç kitap okumayan adamın eline o kitabı verirseniz bir daha hayati boyunca eline kitap almaz. çünkü bu kitabı okuyabilmek için belli bir birikime sahip olmak gerekiyor...
  • çok kalın olmayacak (gözü korkmasın), sürükleyici (okurken uykum geliyor'un çözümü) ve eğlenceli bir kitap tavsiye ederdim yada rıfat ılgaz'ın hababam sınıfı gibi bölüm bölüm rahat okunacak bir kitap da tavsiye edebilirdim. bam diye bu kitap diyemem çünkü karşı tarafın ilgi alanları da kitaptan zevk almasında etkisi olduğun için kitap okumaktan tamamıyla da uzaklaştırabilir. düşünsene adama çıtır çerez, kolay okunuyor diye kocanızı nasıl öldürürsünüz'ü tavsiye ediyorsun.
  • metal fırtına serisi +1.
    hiç kitap okumadığına göre bonba var mı bonba. israil'in, amerika'nın oyunları lafını günlük hayatta ağızdan düşürmeyen bir abimizdir yüksek ihtimal. metal fırtına ona göredir.