şükela:  tümü | bugün
 • spekülasyon maksatlı sorulan soru. aynı zamanda konuşulan konuyu değiştirmek, saptırmak amaçlanır.

  diyelim ki haksızlığa uğramış birinden veya şiddete maruz kalmış birinden veya ali ismail korkmaz gibi katledilmiş birinden bahsediyorsunuz.

  söylenecek bir şey kalmayınca 2 şey söylüyorlar :

  1-) iyi ama onlar da çok rererö
  2-) polis asker şehit olduğunda da tepki gösteriyor musunuz?

  bu ülkede kimse askerin veya polisin hayatını kaybetmesinden, şehit olmasından mutlu olmaz. aklı başında herkes, gencecik insanları toprağa göndermekten mutsuz olur, üzülür.

  ve terör örgütü yapması gerekeni yapıyor, ve tam da bu yüzden bir terör örgütü. o kötü zaten. bir terör örgütü ne yapar? adam öldürür, insan kaçırır, çeşitli yasa dışı işler yapar. terör örgütü kötüdür yani.

  devletin uygulaması ile bir terör örgütünün faaliyetini karşılaştırmak nasıl bir mantığın ürünü? terör örgütünün bağlayıcı bir şeyi yok ki. sen devletsin, hukuk kuralların var, masumiyet karinesi, iyi niyet karinesi gibi karinelere uymak ile yükümlüsün.

  bunlara uyulmadığında, hukuk algısı zayıfladığında bunu tolere etmek için şehit edebiyatı yapmak ayıptır. o adam sen hukuksuzluğu alkışlarken yanıldığını söyleyen insanlara 'kapak' yapman için mi can verdi?

  kolluk kuvvetleri veya sade vatandaş iyi insan olmak ile mükelleftir. kanunlara uymak zorundadır. polis sokak ortasında kimseyi dövemez, dövmemeli. profesyonel olmak zorunda. şehit olan asker ve polisler, polisin saçma sapan sokak ortasında insan darp etmesine gerekçe olamaz, olmamalı.