şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hmmm sigara içmek... sigaraya sıvı muamelesi yapmak, öte taraftan da içki içince alkol almak demek hayli ilginç bir hadise ama konu bu değil. böyle bir insan var mıdır diyenler için açıklıyorum, evet, ben buyum. üstelik muhafazakar filan hiç değilim. ailemde, çevremde bu alışkanlıklardan en az birine sahip insanlar olmasına rağmen ben bir kere bile denemedim. istemedim bile; tek bir kere olsun özenmedim de.

  övünmek için anlatmadım bunları ve şu da tanım olsun; insanların sürü psikolojisiyle yaşattığı irrasyonel alışkanlıklarından ve gösterişinden ve cakasından nefret eden, insan olmaktan kaçmak ister gibi yaşayan biridir belki.

  zöe: niye zamanın ötesine gittim anlamadım. demek ki zamanımın ötesinde yaşayan bi' tipim. hmmm. ayrıca yeri gelmişken; yazar eduardo galeano'dan şu sözleri de paylaşmak isterim;

  "iletişim araçları gitgide yaygınlaşıyor ve bunlar, domates salçası ve şiddetiyle birlikte batı demokrasisini yayıyorlar. bunlar, güçlünün egemenliğini kabullenmeyi öğreten ya da bir sosisle mutluluğu, bir sigara ile onuru, bir otomobil ile kişiliği birbirine karıştırmayı öğreten günlük mesajlar taşıyor".
 • hastalığı veya rahatsızlığı yoksa sigara ve içki içen insandan tek farkı daha sağlıklı olma ihtimalidir.
 • zamanında hem içki hem sigara içmiş olan ama bunların ikisini de bırakan insan kadar iradeli değildir. sigarayı hayatının belirli bir döneminde içmiş olan ve bırakmış olanlar daha iyi anlar ne demek istediğimi, o mereti bir kez içtiniz mi isterseniz 5 senedir içmiyor olun yine de aklınıza geliyor. hatta rüyalarınıza bile giriyor ara sıra.

  3 senelik edit : evet arkadaşlar sigarayı 1 aralık 2011'de bırakmıştım, bırakalı 3 seneyi geçti. hala olsa da içsem dediğim çok fazla durum oluyor, yalnız bir insan olmamın da bunda etkisi olabilir ancak sonuç olarak hala unutamadım mereti. özellikle güzel bir akşam yemeğinden sonra...
 • peşinen söyleyeyim gayet normal bir insandır. hepsinin muhafazakar olduğu düşüncesi ise kocaman bir önyargıdır tıpkı her yabancının içki içip sigara kullandığı düşüncesi gibi. elin yedi kat illerinde böyle olduğunuz bilindiğinde/öğrenildiğinde buradaki kadar tuhaf tutumlarla karşılaşılmadığı tecrübe edildiğinden sadece bizim memlekette sigara içmemek ve alkol kullanmamanın garip karşılandığı söylenebilir.
 • hiç sigara ve içki içmediği için kendileriyle gurur duyarlar. çok matah bir şeymiş gibi her gittiği ortamda söylerler. kısacası itici tiplerdir. ne emmeye ne gömmeye gelirler. sigara ve içki içmiyor olabilirsin de , hiç sigara ve içki içmemek? lan en azından çocukken merak edip babanın birasından bi yudum almışsındır çaktırmadan? o da mı yok?
 • ben.izmir liyim.sapına kadar atatürkçüyüm.ama içmiyorum.şu anki planlarım arasında da yok.belki bir votka martini,karıştırılmayıp çalkalanırsa.
 • hazır, sigara ve içki içmiyorken, araba da kullanmıyorsa eğer, devlete en az vergi ödeyenler arasında olması muhtemeldir.
 • en yumuşak tabirle "oha amk!" dediğim insandır..
 • bir hafta önce olsaydı benim diyebileceğim tanımlamaydı ama ne yazık ki bu hafta 2 adet sigara içtim.
 • tanıdığım bir tek babannem var sanırımsam o da 87 yaşında. yaşlıya hürmetten fazla sıkıştırmadım. cevabı onda kalsın artık