şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yok öyle bir dünya der bahsi kapatırım.
 • ülkelerden, kültürlerden, cinsiyetten bağımsızdır çocuk istismarı. çocuklara karşı yapılan cinsel istismarın %70'i 6-10 yaş arasında olurken, bir çocuğun cinsel istismara uğraması oranı %40' lara kadar varmaktadır..

  bu açıdan baktığımızda doğru bir önermedir..

  gelelim yanlışlarına ;

  - 8 yaşında cinsel tacize uğrayan bir çocuğun 'cinsiyet'i yoktur, çocuğa yapılan cinsel tacizde , cinsiyet diye bir faktör yoktur.

  - tacizciler sadece erkek değildir, sadece çoğunluğu erkektir. ama hepsi sapıktır.

  - cinsel tacize uğramış bir çocukta, gelecek yaşamını etkileyecek tek şey , 'herkes beni sikecek' korkusu değildir, hayata ve insanlara karşı genel bir güvensizlik oluşur.. zira çocukken yaşadığın o 'şey' e sikilmek diyemezsin..
 • ataerkillik bitmeden imkansız olan şeydir. hiç tacize uğramamış tek bir kadının var olduğuna inanmıyorum.
 • neredeyse imkansızdır.

  öyle ki, tacize uğramamış birisi şanslı olduğunu değil, çirkin olduğunu düşünür.
 • impossible is nothing'deki nothing'dir.
 • son derece imkanlıdır. tacize uğramadan ölmektir imkansız olan.

  tek taraflı sikişimsel hareketlere taciz diyoruz. karşılıklı olanına da sevişme.

  yani birbirimizi taciz ettiğimizde seks, birimiz birimizi taciz ettiğinde de sapıklık yapmış oluyoruz.

  bunlardan yola çıkacak olursak tek taraflı seks'e taciz, çift taraflı tacize de çiftleşme demeliyiz.

  bence 31 çekmeyin.
 • teorik olarak imkansızdır. çünkü zaten bir çocuk daha sezgin olmadan, ebeveynleri tarafından dininin, okulunun, sünnet olup olmayacağının... hadi bunları geçtim daha uç örnekler olarak mesleğine, evlendirilmesine... karar verilmesi zaten tacizlerin en büyüğüdür. peki ama bu tacizler yapılmadan bir çocuk daha iyi şekilde yetiştirilebilir mi? çoğu taciz için hayır. yani bunun bir çözümü yok.
  yoksa gerçekten hepimiz hayvan mıyız?
 • imkansıza yakın olduğu söylenen durum. ancak bu durumun sebebinin "tacizci" denilen bi gizli ırk olduğunu düşünmemek gerek. bütün kadınlardan ve neredeyse tüm çocuklardan bahsediyorsak, o kadar geniş bir "arzı" karşılayacak sapık tacizci sayısına sahip değiliz. demek ki, sapık olmayanlar da yapıyor bunu. cinsel açlıkla alakalı değil, yapabildiği için, engellenmediği için ve karşısındaki güçsüz olduğu için yapıyor. (bahsettiğim fiziksel güç değil, toplumsal güç. fiziksel güç de toplumsal anlamı oranında etkili.) kadın zaten erkek için var olduğundan, erkeğe ait olduğundan yapıyor. erkek için çevresindeki kadınlar "açık büfe", yeter ki sahipleri olmasın, veya sahipleri civarda olmasın.

  tacizle tacizci erkek erkekliğini deneyimler, tacize uğrayan çocuk da kadınlığı öğrenir. erkek çocuk ilerde bir şekilde başka erkeklik deneyimleri de yaşar, ama kadın için başka tür bir deneyim yoktur. en fazla erkekleri sapık olanlar ve olmayanlar şeklinde ayırmaya çalışabilir.

  hepimiz tacizin kapsama alanı içindeyiz. kadının erkeğe ait olduğu, güçsüzün güçlüye ait olduğu bilgisi hepimizce paylaşılıyor. toplumsal bir mekanizma ile nesilden nesile aktarılarak erkeğin gücü kadının güçsüzlüğü sıradan bir doğa olayı haline geliyor. mesela okulda erkekler (genelde topluca) taciz etmeyi, kızlar ise (genelde teker teker) taciz edilmeyi öğreniyorlar. çocuklara erkekliğin desteklendiği çeşitli örneklerle gösteriliyor. mesela etek açmak, hiç değlse komik, eğlenceli bir muziplik olarak gösteriliyor. kız çocukları da öğreniyor erkekliğin desteklendiğini.

  velhasıl, sıradan bir hadisedir bu; mevcut erkeklik ve kadınlıktan kaynaklanan ama aynı zamanda erkekliği ve kadınlığı bu şekliyle kuran, vareden genel toplumsal bir durumdur. engel olmak için kadının güçlenmesi lazım, bunun için de öncelikle tacizin engellenmesi lazım. kurtuluş, kadınların örgütlü bir güçle tacizi toplumsal olarak görünür ve cezası verilir bir suç haline getirmesinden geçiyor. böylece bu korkunç erkeklik/kadınlık öğrenme deneyimi yerini başka deneyimlere bırakabilir.
 • hayatında hiç otobüse binmemiş, konsere gitmemiş, kantin kalabalığında simit almaya çalışmamış, sokakta oyun oynamamış,okula gitmeyip evde eğitim görmüş, kısacası steril büyümüş birinin büyüme şeklidir. türkiye'de olmaz, maalesef olamaz. o yüzden de bu ülkede bütün kızlar biraz kezban bütün erkekler biraz öküzdür.
 • tacizi sadece fiziksel olarak düşündüğümüzde bile imkansız olan bir şeydir.
  fiziksel olarak ele aldığımızda bu güzel düşüncenin ömrü metrobüse bininceye kadardır.
  hatta kadınlar için dünyaya geldiği anla başlıyor bence.