şükela:  tümü | bugün
 • utanç , utanmak.
 • bulmacalarin demirbasidir bu sozcuk, cevabi da her daim ar'dir
 • (bkz: mahcub)
  (bkz: mahçup)
 • gerçeğin öğrenilmesini engelleyen etki *
 • (bkz: hecab)
  (bkz: hicab)
  bonus (bkz: hacib)
 • sırasıyla şu manalara gelir ;
  * perde. örtü. hâil.
  * utanma. kendini kusurlu bilip insanlar arasından çekilmek.
  * men'etmek.
  * allah ile kul arasındaki perde.
  * setretmek. gizlemek.
 • her söylediğimde aklıma bu su hiç durmaz'ın "kar gibi örttün üstünü; içinde tüm çiçekler, birer birer titrediler" kısmının gelmesini sağlayan ve her nedense kullanmayı, söylemeyi çok sevdiğim kelime.
 • arapça konuşulan ülkelerde ve batı ülkelerinde genellikle islami giyimi veya örtünme şeklini ifade için kullanılır.

  (bkz: hijab)
 • "insan sevdiğini kıskanır; her şeyden, herkesten. mahremi mukaddes olur, onu güzel örtülerle örtmek ister. kadının hicabı; bence allah'ın hem kadını, hem de erkeği sevdiğinin göstergesidir" demişti biri.
 • iran'da örtü okula sinsice girdi; 3 yılda herkes örtündü'
  önceki gece ntv'de akademisyenlerle türbanı tartışıyorduk, ki internet adresimize bir mektup düştü.
  tahran'da yaşamış, 'adının açıklanmasını istemeyen' bir diplomat eşi, iran'daki örtünme konusundaki deneyimini aktarıyor, türk kadınlarını uyanık olmaya çağırıyordu. ismi kontrol ettik; doğruydu.
  mektup, 1991-94 yılları arasında türkiye'nin tahran büyükelçiliği'ni yapan korkmaz haktanır'ın eşi handan haktanır'dan geliyordu.yayında isim vermeden, mektuptan bölümler okudum.
  yayından sonra da kendisine ulaşıp mektubun tamamına bu köşede yer vermek için iznini istedim.
  işte handan haktanır'ın 'türban uyarısı':

  'ruj süreni sopaladılar'
  'tahran'da görev yapmış bir diplomatın eşi olarak, türban konusunda düşündüklerimi bir iki cümleyle ifade etmek isterim:
  tayin yerimiz olan tahran'a uçağımız inerken 'hicab'ımı başıma geçirdiğimde kendimi şöyle teselli ediyordum:
  'nasıl olsa burası benim ü! lkem değil. birkaç yıl dişimi sıkar katlanırım. çok şükür ki biz atatürk kızlarıyız ve böyle şeyler bizim başımıza gelmez.'
  tahran'daki görev süremiz boyunca (gayrimüslimler de dahil olmak üzere) 'hicab'sız dolaşan tek bir kadın görmedim. bir yabancı diplomatın eşi, şapka takarak bu yasağı delmeyi denedi, ancak devrim polisleri kendisini derhal ikaz ettiler.
  bir başkasının eşi ruj sürdüğü için karakola alındı ve ellerine sopalarla vuruldu. bu hanım bir keresinde 'eğer müslümanlık buysa, hıristiyan olduğum için çok şanslıyım' demişti.

  'süreç 3 yılda tamamlandı'
  'tayinimizin ilk günlerinde iranlı hanım dostlarım bana sürekli olarak türk kadınlarının dikkatli olmalarını ve erkeklerin bilinçaltındaki güvensizlik duygularından ve endişelerden kaynaklanan bu uygulamanın, sinsice ve adım adım geldiğini söylüyorlardı.
  bir gün okullarına gittiklerinde kapıda 'bundan böyle hicabsız derslere giremeyeceklerine' dair bir kâğıt bulmuşlardı.
  dedikleri kadarıyla, ! sürecin tamamlanması üç yıl almıştı. ondan sonra ise çok geç olmuştu.
  itiraz edenlerin sayısı giderek azalmış, sonuçta yıllar sonra bu ortam içine doğan kızlar için 'hicab'lı olmak son derece doğal ve yerine getirilmesi gereken bir şart olarak algılanmaya başlanmıştı.
  bu uyarıları ben o zaman masal dinler gibi dinlemiştim. evet, ben de onlar gibi giyiniyordum, ama bu benim değil onların sorunuydu. bizim ülkemizde böyle şeyler olmazdı.

  'rüyamda korkuyordum'
  ancak, bir süre sonra vestiyerden 'hicab'ımı alıp taktığımı, ancak sokağa çıktıktan sonra fark ettiğimin ayırdına vardım. 'hicab', benim için de artık bir refleks haline gelmişti.
  öyle ki, bazen rüyalarımda bile kendimi başı açık olarak gördüğümde korkuyla uyanıyor 'devrim polisleri geliyor, ben ise hicabımı takmamışım' diye paniğe kapılıyordum. işte o zaman, 'hicab'ın aslında buzdağının görünen parçası olduğunu; asıl amacın, kadının ezilmesi, kontrol altına alınması ve korku altında yaşayan, ikinci sınıf insanlar olduklarına inandırılması olduğunu anladım.
  o neden! le türk kadınlarının çok dikkatli olması ve son derece masumane bir şekilde, özgürlük adı altında gelen bazı uygulamaların, ileride çok daha baskıcı bir rejimin ayak sesleri olabileceğini asla akıllarından çıkarmamaları gerekmektedir.
  en içten saygılarımla...'

  can dündar - 07.02.2008