şükela:  tümü | bugün
  • cumartesi günü evde oturup bu başlığı açan adamdır. hiçbir ironi de yapmıyorum, cidden hayatım boyunca ne bir yarışmadan ödül aldım, ne okulda başarılı oldum ne de iş hayatında fark yarattım. bir işim olması bile bazı tesadüflerin eseri. kafka, bir yuva kurmanın, çocuk yetiştirmenin bile başarı olduğunu yazmıştı, bunları da yapamadım. belki de devlet benim gibileri yok etmeli, milletime de kanımdan başka verebileceğim bir şeyim olmadı. bu yazıdan sonra tekrar tv. başına dönüp nat.geo.wild izlemeye devam edeceğim. aslanların ve leoparların hayatta kalma mücadelesini izleyip onların başarısı ile mutlu olacağım. sonra da uyuyakalacağım.
  • 300 milyon spermden önce gelip hayata başlamışsın. bu aslında yapılan en büyük başarıdır. yakışıyor mu bu başarıyı yakalamış birinin böyle başlık açması?

yapay başarılara takılmayın, evrim denilen bayrak yarışında hepimiz bir kazananız aslında
  • hiçbir başarısı olmayan insan yoktur. oturup kendini kötülemeksizin hayatının analizini yapan her insan belli başlı başarılara sahip olduğunu görür.
  • en büyük başarısı olan insandan daha samimidir.
  • 10.000 yıl sonra başarısı olan da hatırlanmayacağı için dert etmemen gereken durumdur. çünkü ortada insanlık olmayacak.

10.000 yıl, evren için nano saniyenin bile kocaman kaldığı bir süredir, insanlık adına uzun olsa bile.

kısaca dert etmemeniz gereken durumdur.
  • bir iş görüşmesinde bana “hayatta ki bir başarınızdan bahseder misiniz? dedi. düşündüm düşündüm ve “hayatta hiçbir başarım yokmuş dedim. aklıma gelmemişti. hala da gelmedi.
  • en büyük başarım hiçbir başarımın olmamasıdır.
    (bkz: başarı paradoksu)
  • hiçbir kaybı da yoksa en güzel insandır.
  • şu topraklarda hala nefes alabilmemiz en büyük başarıdır. (bkz: polyannacilik)